ПМС: За ПМС-от, менструацијата и влошките

Три дена бев вистинска аждаја и конечно се случи тоа – добив менструација. Какво олеснување. Натечените гради ми спласнаа, стомакот ми се издиша, живците ми се смирија, и некаде пред полноќ истрчав до првото гранапче, по влошки. Еден модел е, од оние старинските, со памук и мрежичка.

-Колку треба за улошкиве?

Продавачот ја подава раката, ми го одзема одбраниот производот и поентира:

-Чекај да им ставам книже.

-Што да им ставиш?!, – не го разбрав, ама тој веќе работи на случајот влошки. Педантно ги витка во хартија од весник, па пакетот го става во ќесе, и ми го подава.

-Е, добро ти текна, да не ме гледаат комшиите, така?! – се мајтапам, но неговата фаца останува сериозна. Кимнува со главата.

Прочитајте и...  Брат и сестра се пронашле по 51 година: Биле оставени во торби кога биле бебиња

Не одговорив ништо. Зашто, во моментот кога капнаа првите капки крв, како спасителки, ја протераа аждајата во мене. А, кога таа не е тука, не влетувам во хистерични конверзации.

Ама, замислете да беше. Веројатно ќе започнев нервозна дискусија, која поставува тези и ги брани со факти. Многу веројатно ќе го прашав чичево дали жена му е нон-стоп во овулација, ќе го потсетев кој век „сме“, ќе му вреснев итно да го дислоцира дуќанчето од центар, па ќе следуваа цитати од „Вториот Пол“ од Бовоар, ќе продолжев со „Алиса во земјата на чудата“, ќе се задржев на сцената каде Алиса, и покрај ризикот да ја загуби главата, црта црвени рози, па од розите на Алиса ќе се префрлев на црвените камелии на Дамата на Дима, ќе кулминирав со трилер-романот „Кери“ од Кинг – за попластично да ги одбранам тезите – најверојатно ќе продолжев со неговата филмска екранизација од Де Палма, попатно, вербално ќе поминев низ есеите од поновата книжевност, како „Ова е мојата крв“ и „Книга на вагината“.

Прочитајте и...  Алергичните да се чуваат од овие билки!

Потоа, ќе следуваа и цврстите факти: Околу 2.400 дена во својот животот, жената крвари од вагината. Во плодната доба, на секои 28 дена, жената „добива“ менструација која трае од четири до шест дена, а просечната загуба на крв за време на менструацијата е 35 милилитри. Менструалниот циклус е природен и неопходен: хормоните го регулираат производството на јајце клетки, додека ендометриумот се одлепува од матката, се распаѓа и го напушта телото во форма на менструално крварење. И точка.

Ако ова сите го знаеме и ако ова е нешто природно и неопходно, зошто тогаш шепотиме пред зборот менструација, како да е нешто срамно или нешто што мора да се сокрие.

Сега, сами пресметајте колку денови во својот живот жената поминува со ПМС, земајќи предвид дека „нервозните денови“ можат да се развлечат и на цела една недела.

Прочитајте и...  ВЕЧНА ИНСПИРАЦИЈА: Најубавите цитати од Лујза Хеј, кога ќе му кажете „да“ на животот, и животот ќе ви каже „да“

Па, драги маженца, ако случајно сте „залутале“ на оваа страничка (а би требало и вие да нè следите),  наместо да гунџате, разберете го вашето домашно аждајче во деновите со ПМС. Гушнете ја. Тркнете да ѝ купите влошки. Помогнете и на вашата другарка, пријателка, колешка, (не)позната девојка, жена… Ич не е срамота, (срамота е обратното на ова), фраерски е!

 

Прочитај повеќе

Готвачот на Наоми Кембел ја откри тајната на „Итал“ исхраната!

Васко Спасоски

Саша Ковачевиќ има афера: Погледнете ја девојката и сè ќе биде јасно! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Албанска телевизија ја зголеми гледаноста на 300 отсто: Презентерките без градник во етер! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Никогаш видени снимки: Погледнете како реагира Новак Ѓоковиќ кога на четири години го добил првиот рекет (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Нивес се пофали со фризурата, но сите гледаа малку подолу: „И да си келава, ќе ми беше сеедно!“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Мајли Сајрус ги покажа стомачните мускули, но упати силна порака против расизмот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Боли глава од оваа сума: Погледнете за колку пари Кристијан Голубовиќ влегува во „Задруга“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Владо Георгиев наполни 44 години, а има само една желба која не се однесува на него! (ФОТО)

Васко Спасоски

Семјуел Л. Џексон го навреди Трамп: Невозможно е тој се*ко да е скриен во подрум!

Васко Спасоски

Луна пред татко ѝ ги покажа голите гради, а нему му падна доста непријатно (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Бикините на Памела Андерсон и стојат многу подобро отколку на 20 годишни девојки! (ФОТО)

Васко Спасоски

Таа беше прогласена за најубавата жена во светот, но фановите сепак сметаат дека имала мала помош: Бела Хадид повторно критикувана поради естетските зафати (ФОТО)

Слободен Печат