Пливачите расположени за соборување светски рекорди - Слободен печат

Пливачите расположени за соборување светски рекорди

На светското првенство во пливачки спортови кое се одржува во Јужна Кореја денеска се соборени два нови светски рекорди и тоа благодарение на австралиските пливачи.

Прво Метју Вилсон го собори светскиот рекорд на 200 метри градно, а неколку минути подоцна ново најдобро време постави и женската штафета на трката 4х200 метри слободно.

Вилсон најдоброто време на 200 метри градно го постави во полуфиналето и тоа изнесува 2:06.67 минути со што се промовира во најголем фаворит за златниот медал на финалната трка која ќе се одржи утре.

Неговите сонароднички во дисциплината 4х200метри слободно, Ариарне Титмус, Медисон Вилсон, Бриана Тросел и Ема Мекион,  исто така испливаа рекордно време. Новиот светски рекорд сега изнесува 7:41.50 минути со што го освоиија златниот медал. Сребрениот медал им припадна на Американките кои задоцнија 37 стотинки, додека бронзата им припадна на канадските пливачки.

Во досегашниот дел од СП, како прва ѕвезда се наметнува американскиот пливач, Кејлеб Дресел кој дојде до третиот златен медал. Тој со време од 46.96 секунди триумфира на трката на 100 метри слободно, пред Кајл Чалмерс од Австралија и Русинот Владислав Грињев.

Светски шампиони станаа уште и Богларка Капаш од Унгарија која триумфира на трката на 200 метри делфин, Американката Оливија Смолиги на 50 метри грбно и Јапонецот Далиу Сето кој победи на трката на 200 метри мешано.

Прочитај повеќе

Челси прокоцка триумф против Арсенал, Сити го слави Агуеро (ВИДЕО)

Слободен печат

Со Елмас на теренот е полесно, Наполи го елиминира Лацио во Купот (ВИДЕО)

Слободен печат

Шведска и го закомпликува пласманот во полуфиналето на Унгарија

Слободен печат

Мурињо е најголем тренер-трошаџија, фрли повеќе од 1.5 милијарди евра за засилувања

Слободен печат

МЗТ Скопје поразен на гостувањето кај Сплит

Слободен печат

КОНКУРЕНЦИЈА НА УФЦ: Полјаците измислија нов брутален спорт, без ракавици и без ограда (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

10 − 10 =

Прочитај повеќе

Рамос по четврти пат ќе стане татко

Слободен печат

Повредите не и можат ништо на Норвешка, падна и Исланд

Слободен печат

Ново име во Градски Парк: Работнички се засили со Питс

Слободен печат

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО : Пијани рагбисти претепале тинејџер до смрт (+18)

Слободен печат

Словенците ги задржаа шансите за полуфинале по победата над Португалија

Слободен печат

Баерн си најде десен бек во Мадрид

Слободен печат