Пленковиќ: Украина го брани целиот демократски свет

Андреј Пленковиќ / Фото EPA-EFE/GEERT VANDEN WIJNGAERT

Во Украина на удар се демократијата и меѓународниот поредок заснован на правото, изјави денеска хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ и го повика демократскиот свет да се обедини против авторитаризмот.

Пленковиќ учествуваше преку видео врска на Самитот за демократија, виртуелен состанок на 120 земји организиран од Соединетите држави.

„Демократијата и меѓународниот поредок заснован на правото се на удар во Украина. Хрватска стои зад украинското раководство и народ затоа што тие не само што ги бранат вредностите на слободата, демократијата и мирот во својата земја, туку го бранат и целиот демократски свет“, рече Пленковиќ.

Тој додаде дека Хрватска, и самата била жртва на агресија во 1990-тите, затоа е јасна во изразувањето солидарност со Украина и осудувањето на Русија како агресор од почетокот на руската инвазија пред повеќе од една година.

„Важно е ние како демократии да се држиме заедно и во глобалниот контекст на светот, кој е поделен на демократски и авторитарен, да ги зајакнеме нашите сојузи, да ги истакнеме нашите вредности и да бидеме одговорни како влади во тешки времиња“, посочи премиерот. надвор.

Потсетувајќи дека оваа година Хрватска стана дел од еврозоната и Шенген зоната, Пленковиќ рече дека тоа е доказ дека демократијата носи економски раст и напредок на граѓаните.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот