Пленковиќ од Милановиќ доби мандат за формирање нова влада на Хрватска

Пленковиќ, од своја страна, потсети на убедливата победа на ХДЗ на последните парламентарни избори и оцени дека таквата победа е „обврзувачка”.

Претседателот на Хрватска Зоран Милановиќ му го довери мандатот за состав на нова влада на досегашниот премиер и лидер на Хрватската демократска заедница (ХДЗ) Андреј Пленковиќ.

Пленковиќ претходно му го предаде на Претседателот на Хрватска потписите на 76 од вкупно 151 избрани пратеници кои го поддржуваат, со што докажа дека има парламентарно мнозинство, како што е предвидено со Уставот.

– Ја доставив одлуката за доделување мандат на Пленковиќ во кабинетот за да се избегне таа церемонијалност, бидејќи тоа е едно парче хартија. Тој ги донесе потписите, резултатите од изборите се јасни, рече Милановиќ на заедничката прес-конференција.

– Се надевам дека сите ќе бидат здрави, весели… дека нема да бидат компромитирани во однос на здравјето и дека ќе можат да ја завршат својата работа, истакна Милановиќ.

Прочитајте и...  Борис Џонсон порача: Британските училишта мора да се отворат во септември

Тој изрази надеж дека по очекуваниот економски пад оваа година, следната година ќе биде „година на раст и развој”.

Пленковиќ, од своја страна, потсети на убедливата победа на ХДЗ на последните парламентарни избори и оцени дека таквата победа е „обврзувачка”.

– Хрватска се соочува со многу тешки предизвици, од политички, економски, финансиски и јавно-здравствен карактер. Затоа нашата цел беше што поскоро да одиме кон конституирање на новиот состав на парламентот, што ќе се случи на 22 јули, истакна Пленковиќ.

Тој рече дека ќе ги претстави членовите на Владата следната недела, по состанокот на партискиот врв, но најави дека во новата влада ќе има 16 ресори,односно  четири помалку од досега.

Пленковиќ изјави дека во неговиот кабинет ќе има и четворица потпретседатели, меѓу кои ќе биде и претставникот на Самостојната демократска партија на Србија (СДСС), Борис Милошевиќ.

Прочитајте и...  Автолитии од Бијело Поље до Бар: Колони автомобили на протест ширум Црна Гора

Покрај 66 избрани пратеници од листата на ХДЗ, Пленковиќ е поддржан и од осум членови на националните малцинства, меѓу кои и тројца Срби, како и еден член на Хрватската народна партија и еден од реформистите.

Претходно денеска, Милановиќ прими претставници на Државната изборна комисија, кои му ги врачија официјалните резултати од изборите, одржани на 5 јули.

Прочитај повеќе

Во Унгарија 43 нови случаи на коронавирус, нема починати

Слободен печат

Бразил: Над 3 милиони заразени од коронавирус и повеќе од 100.000 починати

Слободен печат

Тензии во Белорусија: Лукашенко ја напушти земјата и покрај победата, војската излегува на улиците (ВИДЕО)

Слободен печат

Ковид-19 ги одложи иселеничките средби во Делчевско

МИА Агенција

Автолитии од Бијело Поље до Бар: Колони автомобили на протест ширум Црна Гора

Слободен печат

Бил Гејтс со нова прогноза: Пандемијата за богатите ќе заврши до крајот на 2020 година, за останатите ќе потрае уште цела година

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Две семејства се тепаа пред Градска болница, интервенираше и полицијата (ВИДЕО)

Слободен печат

Директорката Сотирова Бухова во самоизолација поради контакт со заболен член од семејството

Слободен печат

Затворени гласачките места во Белорусија: Прелиминарните резултати ја покажуваат доминацијата на Лукашенко

Слободен печат

Повеќе од 5 милиони заразени од коронавирус во САД

Слободен печат

Кириакидес: Вакцината за коронавирус би можела да биде достапна до крајот на годината

Слободен печат

Во Бејрут втор ден насилни протести, пожар пред парламентот, демонстрантите се судрија со полицијата (ВИДЕО)

Слободен печат