Пленковиќ: Европа и носи плус на Хрватска

Хрватска сака да ги интензивира комуникациските активности за европските теми со цел граѓаните да се запознаат со нив, а Европа и носи плус, а не минус на Хрватска, изјави денеска во Брисел хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ.

– Сакаме да ги интензивираме комуникациските активности за европските теми, бидејќи е важно нашите граѓани да бидат информирани. Уште еднаш повторувам дека Европа и носи плус, а не минус на Хрватска – рече Пленковиќ на почетокот на вториот ден од Самитот на ЕУ.

Лидерите на ЕУ ја поддржаа целта Европа да стане климатски неутрална до 2050 година, со тоа што Полска во овој момент не може да се обврзе на тоа. Тоа значи дека Полска не го блокираше заклучокот, но дека засега не може да се обврзе.

Прочитајте и...  Помпео од Прага: Русија се обидува да го растури сојузништвото на САД со Европа

– Компромисот што е постигнат е одржлив. Она што е важно е дека Хрватска сака да биде дел од Европа и дел од глобалните активности што одат заедно со она што е важно за заштита на животната средина, што е важно да се намалат сите можни форми на загадување и од оваа страна ние очекуваме дека дури и за време на нашето претседателство во фокусот ќе биде темата за климата, тема што е глобално број еден – рече Пленковиќ.

Тој истакна дека прилагодувањето на еколошката транзиција ги чинат некои земји многу, некои помалку и дека позицијата на државите на западниот дел на континентот и оние на истокот не е иста.

Прочитајте и...  Аргентина и Мексико ќе произведат и дистрибутираат вакцина против коронавирусот во Јужна Америка

Прочитај повеќе

Помпео при посетата на Словенија ја обвини Кина дека се обидува да ги контролира луѓето и другите економии

Слободен печат

Тито Петковски: ДУИ сака да го делегимитира Заев

Велешкото езеро Младост станува прва иновативна туристичка дестинација во земјава

Слободен печат

Нухиу – Отвеј: Поддршка за успешно спроведување на владеење на правото и надеж за побрзо формирање стабилна влада

Слободен печат

Сијарто апелира ЕУ да не ги расипува односите со Белорусија

Слободен печат

Сите кои земаат пензија во Еуростандард банка најдоцна до 21 август да достават известување до банката преку која сакаат да им се врши исплата на пензијата

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Драма во Минск: Вооружени лица влегле во канцелариите на „Убер“ и „Јандекс“, на вработените им забраниле да излезат

Слободен печат

Мицкоски: Пендаровски го прекрши Уставот

МИА Агенција

Ејуп Рустеми: Стопиран е платниот промет преку Пошта

Весна Дамчевска

Ахмети: Разговорите за формирање влада продолжуваат, ДУИ е фактор на стабилност за државата

МИА Агенција

РКИ: Најголемиот број на увезени случаи на коронавирус во Германија се од Косово

Слободен печат

Комисијата бара учениците до трето одделение да одат на училиште, подготвени се и протоколите за работа на градинките

Михаило Донев