Плажите во Рио де Жанеиро ќе се отворат кога ќе се најде вакцина против коронавирусот

Популарните плажи во Рио де Жанеиро официјално ќе бидат отворени за пливачите дури кога ќе се најде вакцина против коронавирус, изјави градоначалникот Марсело Кривела.

Во моментов, плажите во Рио се отворени за вежбање и спортови на вода, иако во последните неколку викенди правилата честопати беа прекршени.

Многумина не носат маски и ги кршат правилата за физичко растојание.

– Онаму каде што не се носат маски, намерата е да се вратиме кога ќе има вакцина или кога заразата ќе дојде на нула, рече Кривела.

Според него, маските не се носат на плажа и нивото на зараза се зголемува.

Бразил е втора најпогодена земја од пандемијата на коронавирус по САД и има повеќе од 1,7 милиони заразени.

Прочитајте и...  Над 18,5 милиони заразени во светот, починати близу 700 илјади

Прочитај повеќе

Кина со остар протест до САД заради најавената посета на американски министер на Тајван

Слободен печат

Нападнат Беким Асани: Планирам да купам пиштол, не може кој како ќе стигне да ме тепа!

Мирослава Бурнс

Вучиќ ќе избира меѓу четворица кандидати за нов српски премиер

Слободен печат

Ново промотивно видео за кое ја претставува земјава како врвна дестинација (ВИДЕО)

Слободен печат

Во исчекување на протоколите, МОН објави прирачник за чистење на училиштата

Слободен печат

Од почетокот на кризата околу 20.000 луѓе загубиле работа: Работодавачи делат откази и на хронично болни лица

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Се урна понтонски мост при воена вежба во Русија, повредени 18 лица

Слободен печат

Цивил со осуда против насилството и делата од омраза

Слободен печат

Едно лице обвинето за недозволено поседување оружје и муниција во Скопје

Слободен печат

„Букинг“ отпушта 4.000 вработени

Слободен печат

СДСМ и понуди на ДПА да биде дел од владината коалиција

Слободен печат

Пад на приходите на „Дизни“ за 42 отсто

Слободен печат