23 C
Скопје

Платило ли Министерство за здравство 5 милиони евра пенали за договор потпишан од Тодоров?

Министерството за здравство платило пет милиони евра пенали затоа што го раскина договорот за изградба на новиот клинички центар на местото на поранешната клиника за гинекологија во кругот на Клиничкиот центар. Оваа информација на јавноста и ја соопшти директорот на Фондот за здравствено осигурување Ден Дончев во емисија на една национална телевизија.

Од ФЗО денеска не даваат повеќе информации за платените пенали туку за одговори упатуваат на Министерство за здравство.

Договорот за изградба на овој клинички центар го потпиша поранешниот министер Никола Тодоров во 2017 година на самиот крај на неговиот мандат додека се чекаше формирањето на новата влада. Тој клинички требаше да чини 72 милиони евра и требаше да го градат Гранит, Бетон и италијанската компанија Инсо системи. Новата влада предводена од СДСМ, реши новиот клинички центар да го гради на нова локација, Веле Поле во општина Ѓорче Петров, поради што и се раскина договорот што го потпиша Тодоров.

Од Министерството за здравство демантираат дека се платени овие пенали.

„Нема плаќање пенали. Уште во август минатата година (2018), на една од собраниските седници, тогашниот министер за финансии, Драган Тевдовски, објасни дека парите ќе бидат вратени без државата да плати пенали или дополнителни средства“, велат од МЗ.
Дончев денеска пак вели дека вчера кажал дека пеналите не се платени, ама за сигурна информација упатува во МЗ.
-Требаше да кажам дека тоа не е во моја надлежност, мислам дека реков дека се платени пеналите- вели Дончев денеска.

Изградбата на новиот клинички на новата локација, според последните најави, треба да почне да се гради до крајот на годината, а ќе чини 500 милиони евра и ќе се финансира со кредити од комерцијалнин банки.

Поврзани вести

Европска агенда на премиерот Заев – Работни посети на Брисел, Мадрид и Атина

Слободен печат

Мицкоски: Бараме датум и преговори со ЕУ веднаш

Во Израел има помалку од 1.000 активни случаи на заразени со Ковид-19

МИА Агенција

Денеска се регистрирани 135 нови случаи на Ковид-19

Слободен печат

ВИДЕО| Менкиноски: Фамозната белешка на АНБ не е доказ во постапката против Јордан Камчев

ВИДЕО| Најмалку 40 мртви меѓу кои и деца во напад на училиште во Авганистан

Горан Наумовски

Остави Коментар