Пласидо Доминго им се извини на жртвите кои го обвинија дека сексуално ги злоупотребувал!

Оперската ѕвезда Пласидо Доминго даде оставка на позицијата генерален директор на Операта на Лос Анџелес откако неколку жени излегоа со обвиненија дека сексуално ги злоупотребувал.

Познатиот шпански тенор беше обвинет од страна на 20 жени дека недолично се однесувал и ги вознемирувал, а тој ги негираше обвиненијата.

View this post on Instagram

***17 октября 2019 года*** **Крокус Сити Холл** *Легенда оперной сцены* ‘ПЛАСИДО ДОМИНГО’ 🔹🔹🔹 Вы услышите оперные арии и дуэты, классические композиции мюзиклов Бродвея, оперетты и жемчужины испанского лирико-драматического жанра Сарсуэла. 🔹🔹🔹 Билетов осталось очень мало… Спешите приобрести… 🔹🔹🔹 Купить Билеты можно написав в Директ. Менеджер свяжется с вами в течение 20 минут и поможет подобрать лучшие места 🤗 🔹🔹🔹 #вечерначинаетсясmoscowshow#plasidodomingo#пласидодоминго#опера#классика#музыкадлядуши#концерт#билетыбезнаценки#l4l

A post shared by Билеты в Театр и на Концерты (@moscowshow_elena) on

„Го почитувам тоа што овие жени се чувствуваат слободни да го кажат своето мислење“, стои во изјавата на Доминго.

„Сакам да знаат дека навистина ми е жал за нанесената болка. Преземам целосна одговорност за моите постапки и кажувам дека созреав низ ова искуство.“

Изјавата следеше откако беше отворена истрага за Доминго што ја покрена американски синдикат кој застапува оперски изведувачи.

Истрагата покажа дека обвиненијата за Доминго се вистинити и дека тој „покажал недолично однесување, од флертување до сексуални предлози, на работното место и надвор од него“.

Обвиненијата што беа поденсени лани во август се однесуваат на дела што датираат од 80-тите години па наваму и во нив се наведува дека Доминго често ги принудувал жените на сексуални односи, а понекогаш и професионално ги казнувал оние кои го одбивале.

Доминго (79) е во брак со втората сопруга, сопранот Марта Орнелас, од 1962 година.

Прочитајте и...  Акција на Слободен печат: И нашите деца се медиумски ѕвезди на Денот на шегата! – 7 ДЕЛ, овојпат во соработка со Центарот за ран детски развој „Мара Бубамара“ (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Прочитај повеќе

Ѕвездата на серија „Изгубени“ го победи коронавирусот: Оваа болест е различна од сите други! (ВИДЕО)

Слободен печат

Акција на Слободен печат: И нашите деца се медиумски ѕвезди на Денот на шегата! – 7 ДЕЛ, овојпат во соработка со Центарот за ран детски развој „Мара Бубамара“ (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Слободен печат

Повторно се враќа трендот кој направи „хаос“ во модниот свет и ги подели мислењата! (ФОТО)

Слободен Печат

Родени се Марвин Геј, Горан Каран и други настани кои ја одбележаа музиката низ историјата…

Слободен печат

Дали е сигурно да се носи хируршка маска повеќепати и на кој начин да ја исперете платнената?

Слободен печат

Баба Ванѓа на смртната постела: Насекаде околу нас ќе има корона

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Дневен хороскоп за четврток, 2 април: Дознајте какви предизвици ве очекуваат денеска!

Слободен печат

Виц на денот – Одмор од работа

Слободен печат

Анастасија Ражнатовиќ откри која е нејзината најголема животна грешка!

Васко Спасоски

Сестрите Кардашијан се ИСТЕПАА ПРЕД КАМЕРИТЕ – Погледнете какви гребаници заработи Ким (ВИДЕО)

Слободен печат

Пропадна и четвртиот брак на Маленко

Слободен печат

Две прашања кои можат да ви откријат колку ќе трае вашиот брак – Одговорете ги!

Слободен печат