Планот за заштита на Ф-16 од руски напади откриен од украинскиот командант

THOMAS LOHNES/GETTY IMAGES

Украина ќе постави дел од својата флота на борбени авиони Ф-16 донирани од Западот надвор од земјата за да избегне руски напади врз напредниот авион, изјави висок украински командант.

„Одреден број авиони ќе бидат складирани во безбедни воздушни бази надвор од Украина, за да не бидат мета овде“, изјави за Радио Слободна Европа Серхи Голубцов, шеф на авијацијата на командата на украинските воздухопловни сили.

Четири земји – Данска, Холандија, Норвешка и Белгија – се обврзаа да обезбедат десетици авиони Ф-16 на Украина за да ја зајакнат нејзината застарена и исцрпена флота, наспроти супериорните и побројни руски авиони.

Киев долго време бараше млазни авиони од Локхид Мартин, иако точно кога авионот ќе пристигне и ќе биде оперативен никогаш не беше јасно објавено.

Тие се очекуваат во следните неколку недели, иако доцнењата и нејаснотијата ги погодија временските распореди поставени од земјите донатори.

Украинските пилоти посетуваа обука во неколку земји на НАТО, додека Киев ја поставува потребната инфраструктура за управување со авионите.

– Имаме одреден број на подготвени аеродроми и го знаеме бројот на авиони што ќе влезат оваа година“, рече Голубцов и додаде дека некои од донираните авиони ќе останат во центрите каде што се обучуваат украинските пилоти и воздухопловниот персонал.

Photo: Andy Reeve-Smith

Некои од авионите со седиште надвор од Украина ќе се користат за замена за млазни авиони кои се подложени на поправка или одржување, со што Киев ќе има постојан број оперативни авиони во секое време, додаде шефот на авијацијата.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 100 ДЕНАРИ

Видео на денот