Планетарно популарен диџеј направи плагијат од песната на Раста! (ВИДЕО)

Џонас Блу е планетарно популарен англиски диџеј чии прегледи на YouTube моментално се бројат во милијарди, а исто така и трае истрага за тоа дали го „плагирал“ траперот Стефан Ѓуриќ Раста, поточно неговата песна „Maroco“.

Српскиот Noizz пишува дека станува збор за песната на Џонас наречена „Billboard“ која излегла пред пет дена и досега има нешто помалку од 200 илјади прегледи на YouTube. Тимот на Раста се сомнева дека Џонас ја земал мелодијата од „Maroco“, хитот кој излезе во март оваа година и има повеќе од 13 милиони прегледи. На „Maroco“ работел и Ален Сакиќ, синот на починатиот „крал“ на народната музика Синан Сакиќ.

Музиката ја правел Раста, а поради комплицираната ситуација, пишува Noizz, тој од својот правен тим добил совет да не се огласува во врска со овој случај. Од српското претставништво на Universal, издавачката куќа на Џонас, исто така не сакале ништо да коментираат за српските медиуми.

Прочитајте и...  Поранешниот романски премиер Понта прогласен за виновен за плагијат

Инаку, Раста е само еден од траперите по кои моментално „лудуваат“ младите на балканот, а не го сакаат сите постари од 30 години. Раста е основач на дискографската куќа Imprint Balkaton, а познат е познат е по тоа што користењета на auto-tune го доведе на сосема ново ниво.

Раста го прославија хитовите „Kavali“ и „Kavasaki“ кои денес се задолжителен дел од репертоарот во поголем дел од клубовите низ регионот. Неговите песни на YouTube имаат по повеќе милиони прегледи.

Прочитај повеќе

Пуштена за сообраќај делницата Штип-Крупиште

Слободен печат

Свежа кожа – ново лице: Жолт индиски пилинг од куркума кој длабински ја чисти кожата за само 20 минути

Слободен печат

Прекумерното потење во топлите денови може да ве доведе до непријатна ситуација – Еве како да го спречите!

Слободен печат

Историски настан: Астронаутите на Спејсикс и НАСА пристигнаа на вселенската станица (ВИДЕО)

Слободен печат

РЕЦЕПТ: Кифлички со јогурт

Слободен печат

Свештеник одржа миса на Фејсбук, но не забележа дека стиснал погрешно копче (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ана Николиќ го прифати предизвикот на Цеца: Објави неодолива фотографија од детството!

Слободен печат

Урнебесно! Андрија Милошевиќ ги запали социјалните мрежи со новиот предизвик! (ВИДЕО)

Слободен печат

Не тато, застани немој – Погледнете како овој пензионер и покрај карантинот отиде на кафе – КАКО ГОСПОДИН! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Битлси“, Блонди „U2“: Погледнете како би изгледале омотите на славните музички албуми во време на коронавирус! (ФОТО)

Слободен печат

Неверојатно куче посвоило бебе опосум од кое не се одвојува ниту денес (ВИДЕО)

Слободен печат

Убедени се дека така ќе им биде полесно: Истражување открива зошто луѓето изневеруваат

Слободен печат