9 C
Скопје

План за Брисел: Европскиот Парламент ќе прави сопствен центар за вакцинација против ковид-19

Европскиот Парламент (ЕП) планира да формира сопствен центар за вакцинација против коронавирус во седиште во Брисел. Во него, според австриската новинска агенција АПА, дози против вирусот ќе може да добијат европратениците, но и граѓаните.

Белгиските здравствени власти играат голема улога во планирање на центарот. Деталите сè уште се подготвуваат, а вакцинацијата, неофицијално, може да почне во март или во април.

Европскиот парламент нема да го постави списокот на приоритетна вакцинација врз основа на функцијата, туку врз основа на припадност кон ризични групи.

Прочитајте и...  Стано: Време е за напредок во дијалогот меѓу Белград и Приштина

Поврзани вести

Пелони: Се надеваме дека од мај ќе има постепено отворање на туризмот

Слободен печат

Исчезна скопјанец, неговиот син бара помош

Слободен печат

Бајден: Посетата на папата на Ирак е симбол на надеж за целиот свет

Слободен печат

Пакистанската нобеловка за мир Малала и „Епл“ ќе копродуцираат драми и документарни филмови

Слободен печат

Изет Меџити се повлекува од позицијата координатор на пратеничката група на ДУИ

Слободен печат

Ријад го обвини Иран дека ги снабдувал Хутите во Јемен со ракети и дронови

Слободен печат

Остави Коментар