1 C
Скопје

Пјер Марколини е најдобар слаткар во светот, неговите чоколади чинат и повеќе од 100 долари

„Ворлд пастри старс“ (World Pastry Stars), италијанска организација на готвачи од земји познати по кондиторските производи и чоколади, му ја додели титулата најдобар слаткар на светот на белгискиот производител на чоколади Пјер Марколини, со тоа зацврстувајќи ја белгиската репутација на врвен произведувач на овие слатки.

Profimedia

 

Марколини е познат по својот минималистички стил, неговите чоколади се продаваат како луксузни подароци, од кои некои и за повеќе од 100 долари. Неговите продавници се наоѓаат во многу земји, од Германија до Кина.

Својата прва продавница ја отворил во Брисел пред 25 години. Како што изјавил за „Ројтерс“, наградата ја гледа како потврда за својот „луд проект кој се обидува да го обнови, преобликува, промени, модернизира светот на слаткарството и светот на чоколадата“.

Прочитајте и...  Трик кој успева секој пат: Еве како успешно да ги отстраните дамките од лак за нокти од облеката!
Instagram

Марколини се надева дека чоколадата ќе им донесе на луѓето барем малку утеха во овие тешки времиња поради пандемијата на ковид-19.

Ние сме во мрачен период поради пандемијата. Мислам дека најдоброто нешто што можете да направите е да останете дома со плочка чоколада, со кутија пралине – рекол тој.

Instagram

Белгија може да се пофали со „чоколадниот занает“ кој датира од 1912 година, кога Жан Неухаус го смислил пралинето. Меѓутоа, во последните години, оваа земја се соочува со силна конкуренција од странство, од Канада до Малезија, каде своите производи ги пласираат како „белгиски стил“ или „според белгискиот рецепт“.

Поврзани вести

Го анализирате секој детал? Избалансирајте ги вашите мисли

Слободен Печат

Тајчи: Бев силувана и сметав дека тоа е по моја вина!

Слободен печат

Поранешниот сопруг на Емина Јаховиќ со нова девојка: Мустафа Сандал објави фотографија со 20 години помладата Мелис

Слободен печат

Наоми Кемпбел ги откажува цигарите и го сподели својот метод: Навистина се обидувам

Слободен Печат

Фановите „полудеа“ по модниот избор на Цеца со животински принт: Велат дека никогаш не изгледала толку добро!

Слободен печат

Кејт Хадсон раскажа за својот татко кој го напуштил семејството кога таа била дете

Слободен Печат

Остави Коментар