Писмо од граѓани: Изолирани сме на планина близу Кавадарци и не третираат како криминалци

Во редакцијата на „Слободен печат“ пристигна анонимно писмо каде е пишано како околу 40 македонски државјани кои пристигнале на граничниот премин Деве Баир без никакво следење на препораките од владата биле третирани нехумано и донесени во Одморалиште Михајлово каде немаат греење и средства за лична хигиена.

„На 23.03.2020 (понеделник) околу 40 души пристигнавме на граничниот премин Деве Баир по претходна еднонеделна голгота по аеродромите во Истанбул и Софија. По пристигнувањето на граничниот премин Деве Баир бевме качени во 1 автобус без никакво следење на препораките од владата за социјална дистанца и без да ни бидат дадени заштитни маски и средства за дезинфекција.

По 4 часовно патување бевме донесени во Одморалиште Михајлово во планина на 40 км од Кавадарци кадешто наидовме на субхумани услови за престој т.е без греење, без основни средства за лична хигиена. Не беа покриени ни летот, ни транспортот од аеродром.

Прочитајте и...  Полицијата трага по лицето кое испратило лажна вест за 24-часовен карантин во Србија (ФОТО)

Сместени сме по двајца во соба и окружувањето е како во самица заклучени од надворешната страна на собата и се отвора само кога се дава храна. Истотака и наидовме и на груб однос од страна на полициските службеници односно третирани сме како криминалци.

Мобилните уреди не функционираат бидејќи нема мрежа и имаме потешкотии како да комуницираме со нашите најблиски и надлежни институции. Немаме можност да побараме помош од фамилијата и пријателите зошто објектот е во планина, а патот до таму завеан во снег.

Некои од сместените немаат ништо со себе ниту гардероба, има стари и изнемоштени лица на кои им се неопходни нормални услови и медицинска нега. Во објектот нема никаков персонал, а во итен случај за најбрзо да се стигне до градот се потребни 2 часа.

Прочитајте и...  ОН бараат ослободување на мигрантите и бегалците од затвор

Апелираме до владата, во најкус можен рок да обезбеди нормални капацитети во град или да ги прати лицата во домашна изолација со потпишување изјава.“, пишуваше во писмото.

 

Прочитај повеќе

Тестовите за Ковид-19 кои ги користи „Систина“ не го детектираат директно присуството на самиот вирус

Слободен печат

Спасовски за економските мерки: Секогаш очекувам некој да биде незадоволен од нешто

Слободен печат

Австрискиот вицеканцелар Вернер Коглер и се закани на Унгарија со укинување пари од ЕУ

Слободен печат

Џејми Оливер советува како паметно да купувате намирници од супермаркет за време на пандемијата

Слободен печат

Полициските синдикати во Белгија најавија штрајк доколку властите не им обезбедат соодветна заштитна опрема

Слободен печат

Кина намерно ги криела бројките за заразените лица од коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Бајден: Можеби ќе треба да се одложи конгресот на Демократската партија во јули

МИА Агенција

Бил Гејтс: Затворете буквално сè на 10 недели, само така ќе го победиме вирусот, сè друго е катастрофа

Слободен печат

Во Америка пристигнува помош: Полета руски авион со половина тон медицинска опрема

Слободен печат

Премиерот на Италија го продолжи карантинот до 13 април

Слободен печат

Доколку вашиот престој во странство станува нерегулиран, обратете се до МНР

Слободен печат

ОБСЕ: Централизирано информирање на српската влада за епидемијата

МИА Агенција