3.9 C
Скопје

Пирло: Има млади и неискусни во Јуве, далеку сме од Барса!

Тренерот на Јувентус, Андреа Пирло е свесен дека неговиот клуб уште не е на нивото на Барселона.

Во средата во дербито на колото во Лигата на шампионите на стадионот во Торино италијанскиот првак загуби од каталонската екипа со 0:2. Пирло верува дека тој пораз ќе биде од корист за „Старата дама“:

– Мора да работиме додека не го достигнеме нивото на Барселона. Знаевме дека ќе биде тешко против екипа која е навикната да игра вакви натпревари, додека ние сме млад тим и „проект“ кој расте. Ова ќе ни биде корисно искуство за фудбалски развој и напредок – рече италијанскиот тренер.

Јуве играше без Кристијано Роналдо, а во екипата има неколку млади и талентирани играчи како Швеѓанецот со македонско потекло, Дејан Кулушевски, потоа Рабио, Бентанкур…

ФОТО: Барса ниско удира, стигна експресен одговор од „Старата дама“!

– Клубовите имаат своја ера, а ние имавме големи фудбалери со огромно интернационално искуство. Сега грото на средината од теренот го сочинуваат млади играчи на кои ќе им биде потребно време да го достигнат тоа ниво. Се надевам дека наскоро ќе ни се вратат неколку играчи, бидејќи во вакви околности немам многу опции за ротација. Многу фудбалери играат по 90 минути двапати неделно. Тоа не е лесно, особено, бидејќи поголемиот дел од нив се млади и неискусни – додаде Пирло.

Прочитајте и...  Ривалдо: ПСЖ со Меси може да ја освои Лигата на шампионите!

„Бјанконерите“ после две рунди во ЛШ имаат три бода. Во наредното коло ќе му гостуваат на унгарскиот Ференцварош.

Поврзани вести

ВИДЕО: Челси преку Лидс на врвот, Алиоски играше на „Стемфорд Бриџ“!

Слободен печат

ВИДЕО: Кадиз е хит во Шпанија, го победи Реал, а сега и Барса!

Слободен печат

Светскиот шампион на колена, херојска победа на српските ракометарки!

Слободен печат

ВИДЕО: Баерн и Лајпциг одиграа дерби од соништата во Минхен!

Слободен печат

ВИДЕО: „Ѓаволско“ второ полувреме, Јунајтед повторно се враќаше од негатива!

Слободен печат

ВИДЕО: „Два во еден“, Бонучи во финишот за радост на Јувентус!

Слободен печат

Остави Коментар