Пипен: Највеќе уживав во двете сезони без Џордан

Скоти Пипен беше омилениот соиграч на Мајкл Џордан и човек за кого се поврзуваат сите успеси на Чикаго булс и доминацијата во НБА лигата.
Тие заедно освоија шест титули во НБА, а многумина веруваат дека Пипен во сите тие години беше во целосна сенка на Џордан.

Интересно е што по завршувањето на „Последниот танц“, се јави и Пипен кој се потсети на времето кога во Чикаго не беше Мајкл Џордан.

– Не сакам да ме сфатите погрешно, нормално дека уживав да игра со Мајкл. Но, кога замина тоа беше можност да станам лидер на тимот и да бидам каде сум во однос на другите НБА ѕвезди. И тоа беше мојот најдраг период во кариерата, период кога највеќе уживав во НБА лигата – изјави Пипен.

Прочитајте и...  ФФМ: Клубовите од вторите и третата лига нема да плаќаат котизација

Во тие две сезони додека Џордан играше бејзбол, Чикаго булс успеваше да обезбеди пласман во плејофот, но беше далеку од борбата за титулата.
– Мислам дека имавме две одлични сезони без него – вели Пипен.

Прочитај повеќе

Сити пукна „петарда“ и во Брајтон

Слободен печат

Поразот од Сасуоло ги зовре страстите: Тепачка во соблекувалната на Лацио

Слободен печат

Роналдо и Зидан повторно со ист клуб: Француски великан се подготвува за сензационален трансфер

Слободен печат

Меси не се откажува од титулата, нов исторски подвиг за триумф на Барселона (ВИДЕО)

Слободен печат

Шефилд му направи услуга на Јунајтед, со посед на топката од 24% му даде три „парчиња“ на Челси

Слободен печат

ФФМ: Клубовите од вторите и третата лига нема да плаќаат котизација

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Лацио му ја предаде титулата на Јувентус (ВИДЕО)

Слободен печат

Фудбалот се враќа дома: Англичаните имаат неверојатна генерација која може да доминира наредната деценија

Слободен печат

Поранешната репрезентативка Гивенс замина во пензија, ќе стане тренер

Слободен печат

Ригорозни казни за прекршување на карантинот во Формула 1: Затвор или 15.000 евра

Слободен печат

Шанса за Барселона, за три дена цената на Лаутаро падна за 21 милион евра

Слободен печат

Пол позицијата за шампионот, Хамилтон најдобар на дождливите квалификации

Слободен печат