ПИЛОТОТ ИЗГУБИЛ СВЕСТ: Авион на „Монтенегро ерлајнс“ принудно слетал во Русија

Авионот на црногорската компанија „Монтенегро ерлајнс”, кој од Тиват леташе кон московскиот аеродром Москва-Домодедово, принудно слета во рускиот град Калуга, откако пилотот ја загуби свеста, соопшти извор од службата за авијација.

Како што пренесува агенцијата ТАСС, на капетанот му се слошило и изгубил свест кога авионот се приближувал кон Москва и веќе се спуштил на пониска височина.

„Поради тоа е извршено принудно слетување на аеродромот во Калуга“, вели изворот на руската агенција, додавајќи дека слетувањето било направено нормално и дека никој не бил повреден.

Засега нема информации за здравствениот статус на пилотот. Калуга се наоѓа југозападно од Москва.

Прочитајте и...  Претседателите Пендаровски и Пахор на показна вежба на армиските специјалци во Охрид

Прочитај повеќе

Грчката полиција во Солун заплени 500 илјади таблети екстази

Слободен печат

Земјотрес ја стресе Грција, почувствуван и во државава

Слободен печат

Трамп ја именува Ејми Кони Барет за нов судија во Врховниот суд на САД

Слободен печат

Во Африка над 1.44 милиони заразени со Ковид-19

Слободен печат

Посебен сообраќаен режим во Скопје поради трката „Прв до врв”

Слободен печат

Референдум во Швајцарија за слободното движење со ЕУ

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Денеска одлука за четвртиот пакет економски мерки тежок 350 милиони евра

Слободен печат

Стабилизирана бројката на новозаразените на околу 10 отсто од тестираните, засега нема потреба од нови мерки

Слободен печат

Облачно време со сончеви периоди

Слободен печат

Дали за падот на украинскиот авион е виновен диспечерскиот центар?

Слободен печат

Италијанското обвинителство осомничи 237 лица за шверцање на дрога, од нив 117 Албанци

Слободен печат

Хоти за апсењето на Харадинај и Гуцати: Правдата е над сѐ

Слободен печат