Пиги земи ме бе, Пигии…! Абе кој ти….матер!

Има неколку легендарни реплики од култниот македонски филм „Среќна нова 49 та“. Една од нив ми „легнува“ за да ја објаснам целава оваа „заебанција“ со недобивање датум за преговори и инаетот на Макрон.

Гоце Тодоровски, алиас Тодор во филмот, инаку „залепен“ и зависен до коска од маалскиот мангуп Коста, викан Пиги, го моли својот идол да го земе со себе на Запад, во Италија, каде овој решава да замине и да ја напушти татковината, заглавена во мито, корупција, криминал, диктатура на пролетарјатот, на медиокритетсво, и на бесперспективност. Тој молежливо вика по него: „Пиги земиме бе со тебе, Пигии…“, цимоли Тодор. Откако Пиги не реагира на молбите и преколнувањата, Тодор во секунда се „прибира“ од стресот и му довикнува: „Абе кој ти ебе матер!“ се свртува и си оди по својот пат. Каде, и како ќе продолжи сам, не знае и тој, но балканскиот дух на преживување па макар и со неизвесност пред себе го надвладува. Се разбира то не го засегна многу Коста кој веќе се качува „под“ воз и нелегално заминува на Запад.

Прочитајте и...  СЗО со нови насоки за евидентирање на смртноста: Ако пациентот е позитивен, а почине од инфаркт нема да се ,,брои” во починатите од ковид-19

Што ми е муабетот. Ние, сега и овде во оваа настаната ситуација сме и Пиги и Тодор. Толку слатко би му го рекле на Макрон она што Тодор му го кажа на Пиги, ама и од петни жили сакаме да одиме таму кај што одамна замина Пиги. Можно ли е тоа?! На филм да. Кога би имало продолжение на „Среќна нова…“ и Тодор би заминал за Европа. Па кај да оди! Дома земјата не се оправа, а нели најчуената реплика во филмот/стварност, беше „Исток не отпиша, запад не не запишуе“.

Сега кој знае можеби Исток пак сака да не запише.

Значи едноставно, назад нема. Или има? Ако има тогаш тие што ќе не водат натаму треба јасно и гласно да ни кажат, навреме: Од сега па натаму бродот го вртиме во друг правец. А ние ќе треба да се согласиме или не. За да не рипаме во длабокото па да се удавиме.

Прочитајте и...  Променливо облачно време со дожд, грмежи и силен ветер

Значи сега на претстојните избори, редовни или вонредни за кои од петни жили се залага опозицијата, нема да не интересираат само празни флоскули за правда, демократија, кој краде повеќе, кој помалку, туку каде ќе ја водат Македонија, дали Северна или обична, како тоа ќе го изведат, со кого, преку кои води и т.н.

Колумнава ја започнав со култниот македонски филм „Среќна нова…“ а ќе завршам со легендата на македонската забавна музика:

„Каде, каде песно моја, кое ли море ти бранува сон, каде, каде љубов моја зар ова не твојот дом…“

Прочитај повеќе

Островите на слободата

Џабир Дерала

Уставна церебрална парализа

Сашо Орданоски

Кој се плаши од средната класа?

Данела Арсовска

Демократија или диктатура, за што сме?!

Патот до пеколот е поплочен со скриени камери

Нoќта кога се апсеа криминалците

Жанета Скерлев

Остави Коментар

Прочитај повеќе

До победата и по неа!

Сашо Орданоски

Операција на слепо црево

Ерол Шаќири

Народот на Дурловски

Антимакедонски шалабајзери

Сашо Орданоски

Предлогот за премиер Албанец не ги донесе очекуваните политички поени

Фејзи Хајдари

Заев продолжува „службено“ да ги добива дуелите со Мицкоски

Сашо Орданоски