7 C
Скопје

Пиел по 50 кафиња на ден: Најчудните навики на познатите писатели!

Писателите честопати се однесуваат како нестварни суштества кои практикуваат необични навики. Понекогаш тие се популарни и над нивниот талент, односно токму поради нивните необични каприци, пишува Tell-a-tale.

Гертруда Штајн

Инспирацијата ја наоѓала во рутинските задачи, без разлика каде се наоѓала. На пример, таа можела да започне да пишува додека седи во автомобил додека нејзиниот партнер бил во продавница. За неа, зафатените улици и сообраќајниот метеж во Париз биле силен извор на инспирација, пренесува Лагуна.

Владимир Набоков

Набоков ја користел индекс-картичката на која пишувал романи. Ги чувал во мала кутија и можел да ги преуреди во секое време. Под перницата чувал и неколку такви картички, во случај да одеднаш има идеја. Така, тој секогаш бил подготвен да запише.

Прочитајте и...  Кортни Кардашијан e во врска со тапанарот на „Blink-182“?

Џејн Остин

Џејн Остин длабоко се грижела за нејзините ликови. Таа толку се грижела што ги замислувала нивните идни животи дури и откако завршувала со пишувањето на романот.

Оноре де Балзак

Оноре де Балзак пронаоѓал инспирација за пишување на своите дела пиејќи кафе. Така, тој знаел да пие до 50 шолји кафе на ден. Студиите покажуваат дека Балзак воопшто не спиел додека го пишувал романот „Чичко Горио“. Очигледно причината била количината на кафе што ја испил.

Артур Конан Дојл

Иако неговиот Шерлок Холмс е исклучително разумен херој, самиот Конан Дојл не бил толку рационален. Тој се посветил на спиритуализмот по смртта на неговиот син во Првата светска војна и дури се обидел да разговара со мртвите. Тој исто така верувал дека неговиот пријател Хари Худини има волшебна моќ, без разлика колку Худини го уверувал во спротивното.

Прочитајте и...  Пријанка Чопра прозборе за првата средба со нејзиниот сопруг: Искрено, ме шокираше со својата дрскост

Браун

Браун верува дека најдобриот лек за надминување на блокадата при пишување е да се обеси наопаку. Тој тврди дека оваа „терапија“ му помага да се опушти и да се концентрира на пишувањето. Тој исто така држи песочен часовник на својата работна маса и ја одложува работата секој час за да се истегне, прави склекови и стомачни.

Поврзани вести

Пријанка Чопра прозборе за првата средба со нејзиниот сопруг: Искрено, ме шокираше со својата дрскост

Слободен Печат

Александра Радуловиќ, мајката на Милена: „До пред една недела очекувавме сè, освен овој вид на поддршка“

Слободен печат

Кортни Кардашијан e во врска со тапанарот на „Blink-182“?

Слободен Печат

Моника Белучи и нејзините 4 правила за убавина и здравје во шестата деценија

Слободен печат

Дали филмот „Malcom & Marie“ ќе им обезбеди Оскари на Зендаја и Џон Дејвид Вашингтон?

Слободен Печат

ВИДЕО: Се појави досега необјавен настап на Тоше Проевски во еден прилепски ресторан

Слободен печат

Остави Коментар