Пицула: Ситуацијата со Законот за религија во Црна Гора мора да се реши со договор

Тој додава дека може да побара поголема одговорност од сите инволвирани или заинтересирани за решавање на овој проблем, затоа што верува дека договорот нема алтернатива.

Ситуацијата во врска со Законот за слобода на вероисповеста мора да се реши со договор, бидејќи секоја натамошна поларизација на општеството може само да им наштети на некои други процеси во земјата, изјави известувачот на Европскиот парламент за Црна Гора, хрватскиот европратеник Тонино Пицула.

Пицула во интервју за Радио Црна Гора вели дека во политиката дијалогот е основниот инструмент.

– Ми се чини, без да сакам детално да навлегувам во односите на црногорската сцена, дека овој закон е донесен во една поларизирана општествена и политичка атмосфера. Сега се поставува прашањето како да се овозможи дијалог за законот и негово спроведување, вели Пицула.

Тој додава дека може да побара поголема одговорност од сите инволвирани или заинтересирани за решавање на овој проблем, затоа што верува дека договорот нема алтернатива.

Прочитајте и...  Кабинет на Пендаровски: Негативни се резултатите од тестот за корона вирус од мајката на сопругата на претседателот

Според него, натамошната поларизација само може да наштети на некои други процеси во Црна Гора.

Зборувајќи за промена на методологијата за пристапување во Европската унија, Пицула вели дека Европската комисија ќе биде хибридна за новите правила.

– Тековната методологија сигурно ќе претрпи некои промени. Сигурно дека ќе биде вклучено нешто од предлозите на Макрон. До кој степен, се разбира, останува да се види. Наскоро ќе дознаеме, рече Пицула, додавајќи дека тој лично не сака да се чека мајскиот самит во Загреб, туку новиот методолошки пристап да се договори во март.

Прочитај повеќе

Криминалот сведен на минимум во март поради мерките на ограничувања

Слободен печат

Мал пожар во нуклеарката Пакс во Унгарија

Слободен печат

Папата Франциск формира итен фонд за помош на земјите во развој

МИА Агенција

Мис Англија ја врати круната: Баша повторно работи како докторка додека трае кризата со коронавирусот

Слободен печат

Дали жените со Ковид-19 може да дојат?

Слободен печат

Во овие термини ќе може да се шетаат миленичињата за време на викендот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Полицаец од Куманово почина од коронавирус

Слободен печат

Владините службеници кои секојдневно патуваа во Скопје од среда ќе работат од дома

Слободен печат

Коронавирусот ги уништува мексиканските картели-цената на дрогата поскапува, бизнисот пропаѓа

Дејан Андоновиќ

Османи: Ако правите масовно тестирање, сите што денеска ќе бидат негативни, утре ќе се движат слободно сметајќи дека не се заразени

Слободен печат

Уништени 3.500 рент-а-кар возила во пожар на аеродром на Флорида (ВИДЕО)

Слободен печат

Борис Џонсон итно префрлен на интензивна нега поради коронавирусот

Слободен печат