Пицула: Ситуацијата со Законот за религија во Црна Гора мора да се реши со договор

Тој додава дека може да побара поголема одговорност од сите инволвирани или заинтересирани за решавање на овој проблем, затоа што верува дека договорот нема алтернатива.

Ситуацијата во врска со Законот за слобода на вероисповеста мора да се реши со договор, бидејќи секоја натамошна поларизација на општеството може само да им наштети на некои други процеси во земјата, изјави известувачот на Европскиот парламент за Црна Гора, хрватскиот европратеник Тонино Пицула.

Пицула во интервју за Радио Црна Гора вели дека во политиката дијалогот е основниот инструмент.

– Ми се чини, без да сакам детално да навлегувам во односите на црногорската сцена, дека овој закон е донесен во една поларизирана општествена и политичка атмосфера. Сега се поставува прашањето како да се овозможи дијалог за законот и негово спроведување, вели Пицула.

Тој додава дека може да побара поголема одговорност од сите инволвирани или заинтересирани за решавање на овој проблем, затоа што верува дека договорот нема алтернатива.

Прочитајте и...  Сериозна ситуација со заразените со Ковид-19 и во Црна Гора

Според него, натамошната поларизација само може да наштети на некои други процеси во Црна Гора.

Зборувајќи за промена на методологијата за пристапување во Европската унија, Пицула вели дека Европската комисија ќе биде хибридна за новите правила.

– Тековната методологија сигурно ќе претрпи некои промени. Сигурно дека ќе биде вклучено нешто од предлозите на Макрон. До кој степен, се разбира, останува да се види. Наскоро ќе дознаеме, рече Пицула, додавајќи дека тој лично не сака да се чека мајскиот самит во Загреб, туку новиот методолошки пристап да се договори во март.

Прочитај повеќе

Лукаревска: Ги обезбедуваме работните места, им помагаме на компаниите и на вработените

Слободен печат

Најголем дневен пораст на бројот на новозаразени во БиХ

Слободен печат

Харвард возвраќа со тужба против одлуката на Трамп, со која се забранува престој на странски студенти во САД

Слободен печат

Мисајловски: Во Кучевишка Бара и Бел Камен ќе изградиме целосна подземна инфраструктура и нов асфалт (ВИДЕО)

Слободен печат

Богојески: Македонски концепт се залага за 6 часовен работен ден за работниците во Македонија

Слободен печат

Американските маринци масовно се разболуваат од корона, Армијата молчи

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во Србија 345 новозаразени со коронавирусот, починаa 12 лица

Слободен печат

Спасовски: Никаква обнова нема, само Груевски е обновен во Мицкоски

Слободен печат

Пендаровски: Сребреница е сеќавање на опасниот вирус на нетрпеливоста кон различните (ВИДЕО)

Слободен печат

Пожар на грчкиот остров Евија, на терен 82 пожарникари, авиони, хеликоптери

Слободен печат

Рохани поради коронавирусот забранува бдеења, свадби или забави

Слободен печат

Рекордни 140 новозаразени со коронавирусот во Хрватска

Слободен печат