Петти ден протести во Полска поради законот за абортус

Активистки за женски права и неколку илјади нивни поддржувачи петти ден по ред протестираа ширум Полска поради заострување на строгиот закон за абортус. На улиците во Варшава излегоа воглавно млади демонстранти и го блокираа собраќајот за време на најголемата гужва.

Во Краков демонстрантите извикуваа „Оваа е војна”.

Полскиот Врховен суд минатата недела одлучи дека е неуставно да се прекине бременоста поради вродени оштетувања на фетусот, а со пресудата стриктно се забранува речиси сите абортуси во Полска.

Одлуката на судот се уште не стапи во сила, бидејќи сè уште не е официјално објавена.

Невладината организација „Федерација на жени и планирање на семејството“ соопшти дека годишно во Полска се извршуваатод од 100.000 до 150.000 абортуси, од кои дел илегално, а некои во странство.

Прочитајте и...  Нови 1112 случаи со КОВИД-19, оздравени 709, починати 24 лица

Поврзани вести

Мицкоски: Разочаран сум и лут од справувањето на властите со пандемијата

Слободен печат

Битиќи: Владата цели да ги исполни обврките од Зелениот договор 2050 на ЕУ

Слободен печат

Бајден ги номинира Блинкен за државен секретар и Кери за специјален пратеник за климата

И.И.

Германија нема да ги олесни рестриктивните мерки барем уште три недели

Слободен печат

Во Албанија 795 новозаразени,388 оздравени и 17 починати од Ковид-19

И.И.

Во ФБиХ продолжен полицискиот час за уште 14 дена

И.И.

Остави Коментар