7 C
Скопје

Петти ден по ред во Бразил над 1.000 умрени дневно од ковид-19

Во Бразил од почетокот на пандемијата се заразени вкупно 8.455.059 лица, а од нив 209.296 имале фатален крај.

Во Бразил во последните 24 часа се пријавени нови 61.567 инфицирани лица со коронавирус, соопшти денеска бразилското Министерство за здравство.

Во последните 24 часа умреле уште 1.050 лица како последица на инфекција со коронавирусот, а тоа е петти ден по ред бројот на жртви во оваа најголема јужноамериканска земја да биде поголем од 1.000, пишуваат светските медиуми.

Во Бразил од почетокот на пандемијата се заразени вкупно 8.455.059 лица, а од нив 209.296 имале фатален крај.

Бразил е треторангиран во светот според бројот на заразени, зад САД и Индија, и втор по бројот на смртни случаи од Ковид-19.

Прочитајте и...  Наставнички од „Х. Т. Карпош“ и годинава се откажаа од подароците за 8 Март и празникот им го посветија на заболените од Вилсон

Поврзани вести

Со „марш против патријархатот” одбележан 8 Март во Приштина

МИА Агенција

Стано: Време е за напредок во дијалогот меѓу Белград и Приштина

Слободен печат

Израел почна со вакцинирање на палестински работници

Слободен печат

Загриженост во Норвешка: Најголем пад на бројот на венчавки од 1927 година

Слободен печат

Германија ја зголемува употребата на вакцината на АстраЗенека

Слободен печат

Осмомартовски протест во Атина

МИА Агенција

Остави Коментар