Петти ден нема новозаразени во Дебар и Центар Жупа

Од оперативниот штаб велат дека е добра вест тоа што во Дебар и Центар Жупа, каде на 13 март беше прогласена кризина состојба, во последните пет дена нема новозаразени со „Ковид -19″.

Во поширокиот дебарски регион, општините Дебар, Центар Жупа и Маврово и Ростуше се намалува бројот на лицата во домашна излоација. Од над 400 лица колку што беа минатиот месец, таа бројка сега е околу 100.

Во Општина Дебар од над 220, моментno во домашна изолација се 71 лице.

– Во нашата општина во моментов во домашна изолација се десет лица, претежно студенти кои се дојдени дома, изјави за МИА Аријан Ибраим, градоначалник на Општина Центар Жупа.

Во Општина Маврово и Ростуше во домашна изолација се 18 лица, од околу стотина кои беа на почетокот на минатиот месец, а беа пристигнати главно од Италија и од Германија.

– Станува збор за лица кои беа затекнати во Дебар, кога беше прогласена кризна состојба. Откако им беше дозволено да го напуштат градот, со решение тие мора да останат во самозолација уште 14 дена. Тие се во добра здравствена состојба, изјави градоначалникот Медат Куртовски, кој раководи и со Кризниот штаб за заштита од корона вирус.

Прочитајте и...  „Исцелител“ вечерва премиерно на МРТ

Од оперативниот штаб велат дека е добра вест тоа што во Дебар и Центар Жупа, каде на 13 март беше прогласена кризина состојба, во последните пет дена нема новозаразени со „Ковид -19″.

– Вкупната бројка на заразени останува 49, од нив две лица од општина Центар Жупа, кои беа и првозаразени. Станува збор за сопружници кои пристигнаа од Бреша, Италија, каде биле во посета на нивните деца. Од вкупната бројка на заразени 16 се излекувани додека четири за жал починаа, од кои тројца се од Дебар и една жена од Центар Жупа, потврдуваат од Оперативнот штаб во Дебар.

Во трите општини редовно се распределува помош за најранливата категорија граѓани, која пристигнува од хуманитарни организации, фирми и поединци.

Прочитајте и...  Државата во 42-часовен карантин

Жителите од овој регион строго ги почитуваат препораките и мерките на Владата. Во изминатите седум дена не е регистрирано непочитување на забраната за движење, не е регистрирано групно собирање, ниту нарушување на јавнот ред и мир.

Прочитај повеќе

Кој е посилен од државата?

Чулев: СВР Струмица ги истражува донациите и дали лицата кои ги делеле ги почитувале мерките за Ковид-19

Слободен печат

Кумановци горди на двајцата доктори сограѓани беа дел од тимовите за трансплантација на срце и бубрези

Слободен печат

Протести во Минск против кандидатурата на Лукашенко за шести мандат

Слободен печат

Во Грција основните училишта и градинките се отвораат од 1 јуни

Слободен печат

Манчевски: Ако нема избори на 21 јуни, тогаш мора да се продолжи вонредната состојба

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Се слави во Чаир: Оро за време на полициски час? (ВИДЕО)

Слободен печат

Скоро пет и пол милиони лица заразени со Ковид-19

Слободен печат

Земјотрес го погоди Иран, најмалку 6 лица повредени

Слободен печат

Јовески: Поради новонастаната состојба одредени дејствија се одлагаат или не се преземаат

Слободен печат

Најмалку 107 лица заразени со коронавирус на миса во Франкфурт

Слободен печат

Драма во Сараево: Мечка се бори за својот живот, едно младенче е фатено, другото се уште се бара (ВИДЕО)

Слободен печат