1 C
Скопје

Петров: За видеата не се трошени државни пари

Директорот на Фондот за иновации и технолошки развој Коста Петров ги отфрли обвинувањата што денеска на негова сметка ги изнесе опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

– Како директор на Фондот за иновации и технолошки развој, ги отфрлам обвинувањата пласирани на прес-конференцијата на ВМРО-ДПМНЕ како и во некои медиуми, во кои се оспорува исправноста на моето работење. Со цел, точно информирање на јавноста, ги наведувам следните факти: Прво, промоцијата на ФИТР како институција која треба да ги поттикне и поддржи младите иноватори и претприемачи во нивните идеи е заложба на секој вработен во Фондот, но, пред сé, моја лична. Видеата со млади успешни претприемачи и иноваторите кои ја добиле поддршката од Фондот се направени единствено со оваа цел, а не како што се наведува, за моја промоција како директор на институцијата, уште помалку како функционер во партијата. Видеата се направени во моја продукција, а за нив не е потрошен ниту денар државни пари, што лесно може да се провери со увид во фактурите на Фондот. Истите не се реализирани во рамките на договорите со маркетинг агенциите кои се споменуваат, за кои дополнително информирам дека се договори кои јас ги наследив од претходното раководство по моето доаѓање на функцијата. Договорите се направени во септември минатата година и потпишани од претходниот директор , Јован Деспотовски – вели Петров.

Прочитајте и...  ВИДЕО I Борисов подари палто на работник на автопат: Нека ти е алал, твое е, само да ја земам маската, запалката ти ја оставам

Тој додава дека останува  „и покрај обидите на некои структури да ја дискредитираат неговата работа“, останува посветен на промоцијата и подобрувањето на имиџот на Фондот и на поттикнувањето на иновациите, како механизам за остварување забрзан технолошки и економски раст и развој во земјата.

Поврзани вести

Стартува кампањата за пописот под слоганот „Тука живеам, одлучувам, постојам”

Слободен печат

Хант: ЕК да ја преиспита одлуката за блокада на извозот на вакцини за Австралија

Слободен печат

За овој месец најавен старт на имунизацијата на населението: Вакцините на „Фајзер“ треба да стигнат во првиот квартал од оваа година

Слободен печат

Каналот на Трамп на Јутјуб ќе биде дозволен штом се намали ризикот од насилство

Слободен печат

Истражување во САД: За повеќето Американци, Кина е непријател или конкурент

Слободен печат

ПЕЦ: Досега починаа 840 новинари во светот од ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар