12 C
Скопје

Петриња повторно се тресеше: Земјотресот почувствуван и во Загреб

Повторно земјотреси во Хрватска – најсилниот во Петриња кој бил со јачина од 4,1 степени по Рихтер и на длабочина од 10 километри. Земјотресот се случи во 4.55 часот и се почувствувал и во Загреб.

Проценката на институтот Геофон е дека интензитетот бил 4,1 степени според Рихтер, а според ЕМСЦ магнитудата била 3,4 степени со епицентар на околу два километра од Страшник, околу пет километра од Петриња.

Само десет минути подоцна се случил послаб земјотрес кај Карловац со магнитуда од 2,7 степени, со епицентар 17 километри североисточно од центарот на градот. Првиот од низата земјотреси бил во 3 часот и 45 минути.

Прочитајте и...  ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Убиство на полицаец во Њу Мексико кој запрел возило за рутинска проверка

Поврзани вести

ЕУ воведе санкции за официјални лица во Иран: Техеран одговори со прекинување на соработката

Слободен печат

Американската амбасада во Сараево нема да шпекулира за наводни изјави за територијални поделби

Слободен печат

Дачиќ: Не бев близок со семејството Милошевиќ, но не бев предавник

Слободен печат

77-годишен могилчанец уапсен откако им се заканувал на соселаните со пиштол

Слободен печат

Лукаревска: Најостро демантирам дека Дејан Смилевски имал каква било допирна точка со МојДДВ

Слободен печат

Рашковски вози џип вреден 74 илјади евра кој не фигурира во неговиот анкетен лист

Слободен печат

Остави Коментар