Петрески: Економијата е жртва на политиката - Слободен печат

Петрески: Економијата е жртва на политиката

Петрески потенцира дека економијата е жртва на политиката, пред се поради нестабилноста манифестирана преку чести избори.

Не се изненадувачки резултатите од најновото истражување за јавната перцепција на „Finance think“ кои покажуваат дека граѓаните посакуваат функционално владеење на правото пред сè. Но пред се, на државата и фали долгорочна стратегија на која граѓаните ќе можат да и веруваат со цел да го планираат својот живот во Македонија. Ова е еден од заклучоците на Благица Петреска, извршна директорка на  „Finance think“ во Македонија, искажан во денешниот „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“.

-Не не изненадуваат резултатите дека функционирањето на правната држава им е важна на граѓаните, со оглед на последните индикатори за транспарентност, кои покажуваат нефункционално владеење на правото. Тоа ја поткопа и економијата. Веруваме дека економијата ќе растеше доколку имаше поголема сигурност. Оттаму владеењето на правото треба да биде стожерен фокус на политичките партии во програмите. Било кое поместување кое ќе им даде на бизнис секторот и граѓаните една поголема сигурност, односно конзистентност при спроведување на законите, ќе влијае и на економијата- вели Петрески.

Прочитајте и...  МФ: Одлични резултати на #МојаНаграда

Петрески потенцира дека економијата е жртва на политиката, пред се поради нестабилноста манифестирана преку чести избори.

-Имаме чести избори. Во текот на тие процеси, економијата се движи многу бавно..практично се чека да се видат кои ќе бидат следните политики и тие програми потоа се кратки. И тоа не му дозволува на бизнис секторот да планира долгорочно- вели Петрески.

Како клучни фактори кои треба да помогнат за достигнување на задоволително ниво на потенцијалот во државата, Петрески пред сè ги издвојува образованието и здравството, кои според истражувањата на „Finance think“ се исто така приоритет за граѓаните.

-Подобрувањето на квалитетот на образование и на здравството се следните две теми кои граѓаните сметаат дека треба да бидат во фокусот. Не видовме подобрување кај овие две гранки кои пак се мотор на граѓаните. Се работи за клучни сервиси кои ги нуди државата, кои пак треба да ја подобрат состојбата на граѓаните. Ако се подобри квалитетот на овие два сектори, ќе имаме далеку подобра основа за прогрес на економијата- вели Петрески.

Прочитајте и...  Брисел ги поздрави одлуките на македонскиот Парламент, сега на ред е ЕУ

Нo можеби најважното, заклучува Петрески, е дека нам ни фалат долгорочни стратегии и конкретни планови за економски раст, за вработеност, со цел да се генерира пораката кај младите дека без разлика кој ќе ја води државата, тие ќе можат да планираат долгорочно.

Прочитај повеќе

Спасовски: Со Република Србија заеднички сме посветени на унапредување на регионалната соработка

Слободен печат

Брисел ги поздрави одлуките на македонскиот Парламент, сега на ред е ЕУ

Слободен печат

Димовски: На СДСМ му требаше овој закон за амнестија за сè што сторија минативе години

Слободен печат

Пленковиќ: Повторно е ставено на дневен ред проширувањето на ЕУ

Слободен печат

Мишел: Ќе ја потврдиме европската перспектива на регионот

Слободен печат

Дирк Јан Коп: Гледаме простор Северна Македонија да ги започне преговорите за членство, тоа не е случај со Албанија

Слободен печат

Остави Коментар

оне × 2 =

Прочитај повеќе

Рот: Донесен Законот за ЈО, сега е ред на ЕУ да испорача

Слободен печат

Митрески: Законот за Советoт на ЈО не спаѓа во група закони што се носат со двојно мнозинство

Слободен печат

Димитров: Денес е голем ден во мојот град, успеавме да го усвоиме и последниот закон кој беше услов

Слободен печат

Борел: Законот за ЈО е важен чекор за реформските процеси во Северна Македонија

Слободен печат

Џафери го потпиша решението за распишување на изборите

Слободен печат

Фон Дер Лајен: Северна Македонија и Албанија да започнат со преговори ако е можно и пред самитот на ЕУ во Загреб

Слободен печат