Петмина шумски работници загинаа во експлозија во Турција

Како што пренесуваат турските медиуми, војската започна акција за да ги пронајде напаѓачите.

Петмина шумски работници кои оделе на работа загинаа од експлозија на импровизирана експлозивна направа во близина на градот Кулп, југоисточна Турција.

Локалните власти за експлозијата ги обвинија бунтовниците од провинцијата Дијарбакир, кои во минатото изведуваа слични напади.

Како што пренесуваат турските медиуми, војската започна акција за да ги пронајде напаѓачите.

Курдистанската работничка партија (ПКК) честопати правеше немири во тој дел на Турција, претежно населен со Курди, во кои настрадаа неколку десетици илјади луѓе. 

Прочитајте и...  В сабота ќе се одлучува за евентуално продолжување на вонредната состојба, партиите се уште без договор за датум за избори

Прочитај повеќе

Трамп: Националната гарда пристигна во Минеаполис, подготвени се

Слободен печат

Зибери: На погребот имало 200 души, семејството на покојникот со Ковид 19 не сака да се тестира

МИОА: Граѓаните да ја инсталираат апликацијата СтопКорона, да се заштитиме себе и нашите најблиски!

Слободен печат

Државниот завод за статистика одбележува 75 години

Слободен печат

УНИЦЕФ донираше седум респиратори за зајакнување на јавното здравство

Слободен печат

Нетанјаху: Кон Израел ќе припоиме третина од Западниот Брег

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Седницата на Советот за безбедност ќе почне во 12 часот напладне во Вила Водно

Слободен печат

Субвенции за Грците за купување електрични автомобили, мотори и велосипеди

МИА Агенција

Исмаили: Обезбедивме финансиска поддршка за културните работници (ВИДЕО)

Слободен печат

ФАО: Производителите на овошје и зеленчук во светот со големи загуби

Слободен печат

Царовска апелираше до угостителите и до граѓаните да ги почитуваат протоколите

Слободен печат

Полицијата приведе новинар на Си-Ен-Ен додека известуваше во живо од протестите во Минеаполис (ВИДЕО)

Слободен печат