Петковиќ: Во Брисел ќе разговараме за спроведување на договорот од Охрид, со јасни „црвени линии“

Фото: Архива на СП

Директорот на Канцеларијата на Владата на Србија за Косово, Петар Петковиќ, денеска изјави дека во продолжението на дијалогот меѓу Белград и Приштина ќе се разговара за конкретни чекори за имплементација на договорот од Охрид.

Средбата на шефовите на преговарачките тимови на Белград и Приштина, Петар Петковиќ и Бесник Бислими е закажана за 4 април во Брисел.

Петковиќ за радио Белград изјави дека ќе има продолжување на дијалогот на техничко ниво и дека ќе се разговара за конкретни чекори за спроведување на договорот од Охрид, заедно со јасни „црвени линии“, пренесе Бета.

„Нашите црвени линии се дека Белград никогаш нема да се согласи таканареченото Косово да стане членка на ОН и дека Белград ниту де факто ниту де јуре нема да го признае таканареченото Косово. Можеме да разговараме и да видиме за се друго што беше договорено во Анексот, како ќе го спроведеме“, рече Петковиќ.

Тој додаде дека во текстот на Анексот за имплементација на Договорот за патот кон нормализација на односите меѓу Србија и Косово, меѓу првите работи што треба да се исполнат е обврската на Приштина да формира Заедница на српски општини и дека јасно дека треба да се спроведе во согласност со релевантните претходни договори од дијалогот.

Според него, суштинските надлежности на ЗСО, нејзините цели, органи и како функционира се јасно дефинирани, вклучително и точка 16, која предвидува дека Белград го финансира ЗСО.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот