18 C
Скопје

ПЕТКОВИЌ ЗА ИЗЈАВАТА НА ХАРАДИНАЈ: Белград нема да наседне на заканите на Приштина!

Белград никогаш не паѓал, ниту ќе падне на нечии закани и провокации што доаѓаат од Приштина, ниту ќе одговориме според истата матрица, изјави денеска директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија Петар Петковиќ одговарајќи му на Рамуш Харадинај, во врска со неговата изјава за референдумот за обединување на Косово со Албанија.

Во писмената изјава доставена до медиумите, Петковиќ изјави дека најновите закани за создавање на „Голема Албанија“, доколку Србија не го признае Косово, всушност се оние, според него залудни надежи на Харадинај дека Белград со таксите од 100% ќе го натера да го признае Косово.

– Ние тогаш се спротивставивме, ќе се спротивставиме на сите закани и уцени и во иднина, бидејќи мирот е наш прв приоритет – рече тој.

Прочитајте и...  Шекеринска: Состанокот на Радев грешка во чекори, Северна Македонија е пример за почитување на правата на граѓаните

Директорот на владината канцеларија вели дека оние кои се поблиску до изборите покажуваат нервоза, затоа би сакале да се обидат да го подигнат својот политички рејтинг преку името на претседателот на Србија, Александар Вучиќ и антисрпската реторика.

Тој наведува дека е познато уште од времето на Призренската лига дека постои идеја за создавање на таканаречената „Голема Албанија“ и во таа смисла вели дека нема потреба никој во Приштина да се преправа и правда дека дошол до оваа идеја поради наводната пасивност на Брисел.

Петковиќ нагласува дека затоа ниту Брисел, ниту Вашингтон, ниту другите центри на моќ не смеат да молчат на ваквите „растреперувања на оружје и закани за создавање вештачка и етнички исчистена творба, опасна за мирот и стабилноста на целиот Балкан“.

Прочитајте и...  Ковид-19 во Хрватска за изминатите 24 часа: Нови 747 случаи и седум починати лица

– Секое отсуство на реакција на ваквите опасни намери може да се сфати како премолчен договор. Затоа е потребно ЕУ јасно и недвосмислено да ги утврди своите постапки од Приштина – додаде тој.

Петковиќ потенцира дека Белград не се плаши од ничии закани и дека секогаш ќе знае како на најдобар начин да ги заштити интересите на својот народ.

– Како и да е, колку и да се обидува некој во Приштина да не принуди да реагираме непромислено, нашиот одговор секогаш ќе биде во духот на зачувување на мирот и стабилноста – заклучи директорот на владината канцеларија за Косово и Метохија.

 

 

 

Харадинај до Вучиќ: Треба да го признаете Косово за да спречите создавање на „Голема Албанија”

Поврзани вести

Се попишуваат иселениците и бездомниците, се бараат уште попишувачи

Весна Тодоровска

Истражување во Турција: Вакцината на „Синовак“ ефикасна 83,5 отсто

Слободен печат

Во Грција до 16 март воведено поголемо ограничување на движењата

Слободен печат

Притвор од 30 дена за жител на Брвеница кај кого беа пронајдени неколку кеси марихуана

Слободен печат

Издадена осмата еврообврзница по историски најниска каматна стапка од 1,625 %

Слободен печат

Истражување: Еврозоната влегува во двојна рецесија, но оптимизмот расте

Слободен печат

Остави Коментар