4 C
Скопје

Петерсен му ја „украде“ победата на Вардар

Ракометарите на Вардар останаа без победата во дуелот со Елверум во Лигата на шампионите играјќи 34:34. Петерсен со голот во последната секунда му ја одзеде победата на Вардар и засега го остави на последното место на табелата во групата А со четири бода, додека Елверум има бод повеќе.

Првото полувреме помина во буквално израмнета игра на двете екипи, Елверум со голот на Мате го отвори резултатот по што екипите во првите 15. минути играа гол за гол. На секој гол на норвешкиот тим, вардарци одговараа со гол се до 14. минута кога со головите на Стоилов, Калараш и Чупиќ, „црвено-црните“ поведоа со 12:10.

Во продолжение, повторно се играше гол за гол, голманите и на двете екипи беа далеку од посакуваното ниво по што првото полувреме заврши со 20:21 за Елверум.
Одлично прво полувреме имаше Анте Гаџа кој постигна шест гола, а по три и тоа без промашување, дадоа Калараш и Чупиќ.
Во второто полувреме поинаква слика на теренот во салата во СЦ „Јане Сандански“, акциите на Вардар полесно и побрзо завршуваа во мрежата на норвешкиот тим. Потегот на тренерот Стевче Алушовски во второто полувреме да му даде шанса на младиот Марко Кизиќ се покажа исправна и имаше неколку одлични интервенции со кои им овозможи на неговите ракометари лесна реализација.
Кон средината на второто полувреме, Вардар направи серија од 4:0 за водство од 29:25, а потоа и 30:26. Упорните норвежани не се предадоа и преку Лук Абало кој даде четири гола по ред, Елверум дојде до израмнување (31:31) на четири минути до крајот на натпреварот.

Прочитајте и...  Фудбалот се враќа „дома“, Англија домаќин и на ЕП и на СП?

Во финишот, во 58. минута Чупиќ донесе предност од 34:33, а Грондал го промаши пеналот во последната минута. Во следниот напад, Вардар имаше можност да ги реши сите дилеми на натпреварот, но Стоилов беше непрецизен. Казната стигна во последната секунда кога Петерсен го совлада Кизиќ и ги постави конечните 34:34.
Анте Гаџа со осум гола, од кои шест во првото полувреме и Иван Чупиќ беа најпрецизни, Стоилов даде пет, додека на голот на Вардар Кизиќ забележа 12 одбрани. Кај Елверум, Мате, Солстад и Пујол дадоа по пет гола.
Вардар ќе има нова шанса за триумф против Елверум на натпреварот кој ќе се игра во среда, повторно во салата Јане Сандански.

Прочитајте и...  Надал открива дали размислува за пензија

Поврзани вести

ВИДЕО: Феникс го изненади шампионот, 50. трипл-дабл во кариерата за Јокиќ

Слободен печат

ВИДЕО: Кој може да го запре Сити, „граѓаните“ сè поблиску до светскиот рекорд!

Слободен печат

ВИДЕО: „Старата дама“ ја продолжи шампионската трка со миланските ривали!

Слободен печат

Лига Европа: Еурофарм Пелистер во осминафиналето против Магдебург

Слободен печат

Де Лаурентис бара да се одложи дербито меѓу Јуве и Наполи!

Слободен печат

Дупјачанец: Жалам што не победивме, заморот во овој момент е оправдан!

Слободен печат

Остави Коментар