18.8 C
Скопје

ПЕТА го прогласи Хоакин Феникс за „Личност на годината“ ! (ФОТО)

Актерот Хоакин Феникс (45), најпознат по феноменалната улога во Џокер, неодамна стана заштитно лице на новата кампања на ПЕТА и се појави на бројни џамбо-плактати, а најпознатото здружение за заштита на животните сега го прогласи и за личност на годината.

Instagram

Феникс е веган повеќе од 40 години. Како што вели тој уште од својата 3-та година. Во доцните 70-ти бројот на луѓе кои бирале таков начин на исхрана поради морални причини, бил многу помал отколку денес, па актерот може слободно да се нарече пионир на се повеќе популарното „гастрономско движење“.

Instagram

„Сите ние сме животни. Не сакам да нанесувам болка на друго живо чувствително битие. Не сакам да му ги одземам децата. Не сакам да го присилувам на затворање и хранење, само за подоцна да го заколам. Тоа е апсурдно и барбарски. И не можам да разберам како можете да го сведочите тоа, а не влијае на вас. Тоа е сигурно и влијанието кое го има нашата околина, а кое е вознемирувачко“, изјавил Феникс.

Освен што неуморно учествува во кампањите против злоупотреба на животни, во јуни оваа година Хоакин во Холивуд го предводеше и протестот по повод Националниот ден за правата на животните. На меѓународниот филмски фестивал во Торонто се придружи на веганскиот протест на локалната организација за правата на животните, а планетарната слава со која живее последните неколку месеци, после улогата која сосем сигурно му го одбележа животот, одлучи да ја искористи за да може уште повеќе да разговара за проблемите кои ги смета за сурови.

Поврзани вести

Вељко Ражнатовиќ со моќна порака му го честиташе роденденот на Аркан, Инстаграм му ја избриша

Слободен печат

ФОТО | Кое е новото момче на Цеца: Син на поранешен спортист и политичар, угостител и татко на малолетна ќерка

Слободен печат

Новогодишни бастунчиња

Слободен печат

ВИДЕО | Синот на познатиот политичар објави емотивно видео: Амди Бајрам плаче додека му пее Шериф Коњевиќ!

Слободен печат

ВИДЕО+ФОТО | 48 часа предходно сам на себе си ставал витамински инекции: Познатиот пејач почина од Ковид – 19!

Слободен печат

Ќерката на Трамп беснее на плажа во Мајами, Американците се бесни на неа: „Стави маска на лицето!“

Слободен Печат

Остави Коментар