Пет златни совети за совршенo направени мафини

Лесно се подготвуваат, превкусни се, не ни одземаат многу време во кујната, па кој не сака мафини?

Доволно се само неколку состојки, калапчиња за печење, малку време и превкусните колачиња се готови. Но, како да ги направите совршени?

Мешање на тестото

Добрите мафини треба да бидат лесни и затоа немојте премногу да го мешате тестото. Кога ќе ги помешате сувите и влажни состојки доволно е да мешате додека сувите состојки повеќе не се гледаат и смесата стане компактна.

Корпички за печење

Пред да ја претурите смесата за мафини во кошничките за печење задолжитено премачкајте ги убаво кошничките со путер или маргарин.

Инстаграм

Колку смеса во една корпичка?

Ако сакате богати и големи мафини немојте да ја преполнувате корпичката до врв. Секое калапче наполнете го три-четвртини.

Рерна

Ако мафините прерано ги извадите од рерната ќе бидат лепливи, а само неколку минутки подолго печење ќе ги претвори во суви колачиња. Прво, рерната треба да биде претходно загреана на 180 степени, потоа ставете ги мафините и печете ги онолку колку што пишува во рецептот. Ако не сте сигурни дали се готови, набрзина отворете ја рерната и со чепкалка боцнете во средниот дел на мафинот – ако чепкалката излезе чиста, мафините се печени.

Прочитајте и...  Баба од Шпанија на 110 години му пркоси на коронавирусот: Ја преживеала и шпанската грозница и Втората светска војна

Ладење на мафините

По печењето мафините извадете ги од калапчињата и веднаш послужете ги. Може да ги оставите само неколку минути да се изладат, но не предолго зашто тетсото ќе се исуши.

Прочитај повеќе

Писателката на „Хари Потер“ открива техники за полесно дишење со кои тврди дека ја победила короната (ВИДЕО)

Слободен печат

Андреа Бочели за Велигден ќе пее во Миланската катедрала: Тоа ќе биде молитва за Милано и за цел свет!

Слободен печат

На Северина ѝ годи готвењето на свекрвата: Се здебелив 7 кила! (ВИДЕО)

Слободен печат

Коронавирусот не ги уништува само белите дробови, и друг орган е на удар!

Слободен печат

Роден е Серџо Блажиќ, „The Clash“ го објавија првиот албум и други настани кои ја одбележаа музиката низ историјата…

Слободен печат

Хороскоп за 8 април – Раковите ќе имаат проблеми со работата, Водолиите со парите

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Виц на денот – Таблети

Слободен печат

Необични работи кај жените кои ги привлекуваат сите мажи

Слободен печат

Наташа Беквалац објави фотографија додека се бања (ФОТО)

Васко Спасоски

Северина и во карантин може да одржи концерт: Погледнете што се случуваше во куќата на нејзиниот свекор Кеба! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Од интернат до самиот врв на Холивуд: Џеки Чен наполни 66 години!

Слободен печат

На папагалот Хуго не му паѓа тешко карантинот, тој учи нови зборови: Го опоменува сопственикот да стави маска, бидејќи има корона (ВИДЕО)

Васко Спасоски