Пет занимливости за една од најпопуларните раси на кучиња!

Сибирската хаска е лојален и атлетски пес со прекрасни сини очи или повеќебојни. Ова куче има голема издржливост и е спремно да работи во чопори за да влече товар.

За ова куче се верува дека има потекло од Чучкија, племе на Сибирски номади кои ги користеле овие кучиња примарно како вид на транспорт. Хаските биле донесени на Алјаска во 1908 година и се користела како кучиња за влечење на товар и тркање.

инстаграм

Веќе со години сибирската хаска е многу популарна раса на кучиња. Главна причина за популарноста лежи во неговата прекрасна појава. Многу сопственици прават грешки сметајќи ја хаската како и сите други кучиња. Тоа е далеку од вистината, бидејќи хаските имаат посебен карактер. Тие се тврдоглави кучиња, кои е потешко да се научат да бидат послушни отколку другите раси. Секако, тоа не значи дека не се интелегентни, туку дека се слободен дух, многу внимателни и толерантни.

Прочитајте и...  Бредли Купер со нова филмска сензација: Открива кого избрал за главна женска улога

Прочитајте некои интересни факти за овие прекрасни кучиња кои се одлични миленици:

1. Се смета дека името „хаска“ е поврзано со надимакот за Ескими „ески“ кој подоцна прераснал во надимак за кучињата.

инстаграм

2. Хаските ее големи уметници за бегање и дури да се грижите за нив навистина, тие можат да одлутаат и веќе никогаш да не ги најдете или видите, затоа сопствениците на хаски мораат да изградат цврста ограда која не може да ја прескокнат или поткопаат со врати кои не можат да ги отворат, но покрај тоа мораат постојано да проверуваат дури и за најситните дупки, климави даски или огради.

3. Иако многумина сметаат дека хаската е за поладни простори, тоа баш не е точно. Хаската е куче за сите сезони бидејќи неговото крзно е добар изолатор против ладно, но и високи температури. Неговото густо крзно се митари неколку пати годишно, така што практично можете перници да направите од нивните влакна, бидејќи хаската е единственото куче кое има лековито влакно, без кучешки мирис, кое делува антиалергиски и антиреуматски.

Прочитајте и...  Овие луѓе со исти хороскопски знаци се неверојатно компатибилни и создадени еден за друг!
инстаграм

4. Посебно се познати по своите очи. Можат да имаат во иста боја, но и шарени. Многу кучиња од оваа раса имаат она што се вика пинто око или поделено око каде има исто толку сина боја колку и кафена.

5. На хаските им е потребно многу малце храна за да преживеат. Причината за тоа е нивниот одличен метаболизам и тоа што нивните пердци биле навикнати да поминуваат голема далечина со многу малце храна.

Прочитај повеќе

Секој ден создаваме биоотпад: Време е да започнеме со компостирање!

Слободен Печат

Како да откриете носител на ковид-19 кој нема видливи симптоми

Слободен печат

Дневен хороскоп за 29 септември: Не се двоумете да преземете некаков ризик

Слободен печат

Виц на денот: Градежна фирма

Слободен печат

Крај на големата љубов: Шехерезада и Сулејман се пред развод, нема веќе страст! (ФОТО)

Васко Спасоски

Се породи ѕвездата на мјузиклот „Мама Миа!“: Актерката успешно ја сокри бременоста! (ФОТО)

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ријана позираше во проѕирен градник, па се искара со своја обожавателка! (ФОТО)

Васко Спасоски

Овие луѓе со исти хороскопски знаци се неверојатно компатибилни и создадени еден за друг!

Слободен Печат

За Каролина Гочева допрва почнува лето: Пејачката отпатува на „непозната“ дестинација и објави фотографија во бикини! (ФОТО)

Васко Спасоски

Оливија Њутн откри зошто со Џон Траволта не играа во продолжението на „Брилијантин“!

Слободен Печат

Миленикот на жирикомисијата од „Ѕвездите на Гранд“, Гоце од Прилеп сними песна! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Ова е најлошата работа која можете да ја чувате во вашиот паричник!

Слободен Печат