15 C
Скопје

Пет угостителски објекти во Струга не ги почитувале мерките против коронавирус

Пет од осум контролирани угостителски објекти во Струга не ги почитувале одредбите за задолжително растојание меѓу масите и присуство до четири лица на маса, утврдиле при вчерашната контрола инспектори од Државниот пазарен инспекторат и полициски службеници.

СВР Охрид денеска соопшти дека во еден угостителски објект бил нарушен јавниот ред и мир од страна на четири лица.

– Во еден угостителски објект, лицата А.В.(21), А.В.(25) и Г.В.(25) од струшкото село Велешта и Т.С.(28) од селото Долно Татеши, го нарушиле јавниот ред и мир. Тие се повикани во Полициска станица и по целосно документирање на настанот, против нив како и против одговорните во угостителските објекти, ОВР Струга ќе поднесе соодветни пријави, изјави портпаролот Стефан Димоски.

Прочитајте и...  Во Шуто Оризари отворена народна кујна за лица во социјален ризик

Димоски посочи дека полицијата ќе продолжи со своите активности со цел доследно спроведување на мерките за заштита и превенција од ширење на корона вирусот и почитување на безбедносните протоколи во угостителски објекти.

Поврзани вести

Жител на Боговиње со оружје се заканувал поради расправија во сообраќајот

Слободен печат

Прв контингент од Кина: Црна Гора доби 30.000 дози од вакцината на „Синофарм“

Слободен печат

Здружуваат сили: Есперти од САД и од Кина заеднички во борбата против пандемијата

Слободен печат

Со Оперативниот план за вработување 2021 ќе бидат опфатени 10 279 лица

Слободен печат

Курти со писмо до Нетанјаху и до Ердоган: Ви благодарам за честитките за изборната победа

Слободен печат

Гаф на Османи, на пописот има графа „Бугари„

Слободен печат

Остави Коментар