Пет смртни случаи во Грција од Ковид-19, регистрирани нови 27 заразени

ФОТО: МИА

Бројот на жртви од Ковид-19 во Грција се зголеми на 130 лица, откако во изминатите 24 часа починаа уште петмина, додека пак регистрирани се 27 нови случаи, односно 2.490 од почетокот на епидемијата, јави дописничката на МИА од Атина.

Приклучени на апарати се лекуваат 48 лица, а 60 пациенти се отпуштени од Одделите за интензивна нега.

Досега, во Грција, анализирани се 61.407 примероци.

Видео на денот