Пет ретки симптоми на коронавирус – oсип на прстите на нозете, главоболка и боцкање

Светската здравствена организација (СЗО) од самиот почеток на пандемијата со коронавирусот како симптоми на болеста најчесто ги наведува следниве: температура, замор и сува кашлица.

Повремено се спомнуваа и течење на носот, болка во грлото, затнат нос, болки во телото, пролив и губење на сетилата за мирис и за вкус, но постојат и други невообичаени симптоми, кои ги пријавиле некои пациенти.

Осип на прстите на нозете

Како што пишува „Гардијан“, заболени од неколку земји пријавиле осип на прстите на нозете, а освен тоа, немале ниту еден друг вообичаен симптом на зараза со коронавирусот. Осипот може да поприми форма на црвени или виолетови лезии, а европското списание за педијатриска дерматологија извести за „епидемија“ на вакви случаи меѓу децата и адолесцентите во Италија.

Прочитајте и...  Дневен хороскоп за 4 јуни: Има денови кога нештата едноставно не функционираат како што треба, без разлика колку и да се трудите

Конјунктивитис

Иако редок, симптом на коронавирусот може да биде и конјунктивитисот (воспаление на очните конјунктиви), а вирусни честички се пронајдени и во солзите на поедини пациенти. Од британскиот Кралски факултет за офталмологија велат: „Познато е дека секоја инфекција на горните дишни патишта може да доведе до вирусни конјунктивитиси како секундарна компликација, а тој случај е забележан и кај болеста ковид-19. Меѓутоа, малку е веројатно дека заболеното лице нема да има и други симптоми како треска или непрекината кашлица, засега се чини дека конјунктивитисот се манифестира многу подоцна.“

Некроза

Една шпанска студија објавена во списанието „Дерматолоџи“ открила дека кај 6 отсто од 375 прегледани заболени од коронавирусот е забележана некроза – изумирање на телесно ткиво поради недостаток на снабденост со крв, што се манифестира со промена на бојата на кожата на која се видливи црвени или виолетови дамки. Во истражувањето се наведува дека овие симптоми главно биле видливи кај повозрасните пациенти со тешки форми на болеста. Но, и овој податок треба да се земе со резерва, бидејќи некрозата е евидентирана и кај некои лица што биле позитивни на коронавирусот, но не им било потребно хоспитализирање.

Прочитајте и...  Која храна што ја јадат луѓето може да ја јаде и вашето куче?

Вртоглавица и главоболка

Според студијата спроведена на 214 пациенти во Кина, откриено е дека нешто повеќе од една третина (36,4 отсто) од заразените имале невролошки симптоми какви што се вртоглавица или главоболка.

Чувство на боцкање

Некои пациенти се жалат и на појава на трпки, „штипење“ и чувство на боцкање.

– Кога нашиот имунолошки систем се активира, како одговор/реакција на некоја болест, луѓето може да почувствуваат различни симптоми… Сум слушнал за слични искуства и кај други болести, кои не се поврзани со коронавирусот – изјавил д-р Вaлед Џаваид од болницата во Њујорк.

Прочитај повеќе

Ѕвездата од серијата „Бубалици“ призна дека никогаш не ја гледала серијата и дека имала мали „чудни“ ритуали

Слободен печат

Двејн Џонсон му се обрати на Доналд Трамп: Каде се наоѓаш, каде е нашиот лидер да пружи рака на скршената држава? (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Мета – американскиот милијардер: Оваа „дипфејк” снимка го преплави интернетот во Русија (ВИДЕО)

Слободен печат

Тупурковски: Есма сакаше да ни ја препише куќата (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Принцот Чарлс: Се извлеков, имав голема среќа

Слободен печат

Најжешкиот танц на Анастасија Ражнатовиќ досега: Новопечената тетка замеша со задникот! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ѕвездата од серијата „Пријатели“ ја загуби битката со ракот – Почина во домот на најдобрата пријателка

Слободен печат

Беквалац го одржа првиот настап по пандемијата: На публиката и приреди ноќ за паметење! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Сара Џесика Паркер заврши на суд – Нејзината работничка ја обвини дека е лоша газдарица!

Слободен печат

Дани Димитровска е вистински доказ дека годините се само бројка: Погледнете колку полни денес! (ФОТО)

Васко Спасоски

Кајли Миног повеќе заработува од продажба на производи отколку од пеење: На патот и стои само – Кајли!

Слободен печат

Четири успешни приказни со пораки за безбедност на работното место – Заштитата е на прво место! (ВИДЕО)

Васко Спасоски