Пет рецепти за најубавите посни колачи: Лесно и брзо се прават, а толку се вкусни што никој не може да им одолее

Фото: Инстаграм

Православните верници на 27 февруари го започнаа големиот и најстрог пост кој ќе трае до Велигден – 15 април.

Велигден полека се ближи, а доколку сте почнале да размислувате кои колачи би можеле да ги направите, во продолжение ви пренесуваме 5 рецепти за највкусните посни колачи.

1. Обланди Фигаро

Состојки:

– 100 грама суви сливи

– 100 грама смокви

– 100 грама урми

– 100 грама суво грозје

– 100 грама ореви

– 100 грама печени лешници

– 1 лажица шеќер во прав

– 2 лажици мед

– сок од 1 лимон

– 2 мали обланди

– 100 грама чоколадо

– 30 грама мелени печени лешници за посипување

Подготовка:

Урмите, смоквите и сливите исечкајте ги на тенки резанки, измешајте ги со крупно сечканите ореви и истолчени печени лешници, сувото грозје и сокот од лимон. Додајте шеќер во прав и мед и добро измешајте. Ставете ја смесата помеѓу обландите и притиснете со потежок предмет. Следниот ден прелијте со чоколадо и посипете со мелени печени лешници, па кога ќе се стврдне, исечете на штангли.

2. Бајадера

Состојки:

– 300 грама мелени посни бисквити

– 200 грама мелени ореви

– 250 грама шеќер

– 1 ванилин шеќер

– 10 лажици вода

– 200 грама посен маргарин

– 150 грама посно чоколадо за готвење

За глазура:

– 3 лажици шеќер

– 3 лажици вода

– 3 лажици масло

– 100 грама посно чоколадо за готвење

Подготовка:

Во тенџере сипете шеќер, вода и ванилин шеќер, па варете додека не зоврие. Тргнете ја смесата од оган,  додајте го маргаринот и мешајте додека маргаринот не се растопи. Потоа додајте ги мелените бисквити и мелените ореви, па сè убаво измешајте. Добиената смеса поделете ја на два дела. Едниот дел оставете го жолт, а во другиот додајте го растопеното чоколадо.

Во правоаголен плех прво сипете го делот со чоколадото, а потоа и вториот дел од смесата. Оставете во фрижидер. Глазурата направете ја дури кога колачот целосно ќе се стегне. Во тенџере сипете масло, вода, шеќер, маргарин и чоколадо за готвење, па мешајте на ринглата додека не се соединат сите состојки. Додека е топла глазурата прелијте ја врз колачот и оставете да се излади. Потоа бајадерата исечкајте ја на коцки или штангли и послужете.

3. Топчиња од сусам

Состојки:

– 125 грама маргарин

– 4 лажици мед

– 4 лажици шеќер

– 100 грама чоколадо

– 100 грама мелени бисквити

– 100 грама мелени ореви

– 200 грама сусам

Подготовка:

На сува тава кратко пропржете го сусамот. Посебно, во друго тенџере соединете ги медот, маргаринот, исскршената чоколада и шеќерот, па загрејте на умерена температура додека не се добие еднолична смеса. Потоа, тргнете од ринглата, додајте ги пржениот сусам, мелените бисквити и оревите и убаво измешајте. Од подготвената смеса направете топчиња (или формирајте салама и оставете ја во фрижидер да се стегне, па исечете ја на парчиња).

4. Чоко розен триаголници

Состојки:

– половина пакување кора од розен колач

– 200 грама шеќер

– 125 грама маргарин

– 2 лажици какао

– 100 грама мелени бисквити + 30 грама за посипување

– 100 грама чоколадо

Подготовка:

Шеќерот измешајте со 1 децилитар вода, па тргнете го од шпорет и додајте го на парчиња исечениот маргарин, со постојано мешање да се растопи маргаринот. Потоа, додајте какаото, 50 грама чоколадо и мелените бисквити, па добро измешајте. Кората од роза пресечете ја на половина по ширина (другата половина оставете ја за уште еден вид колачи), а потоа филувајте ги корите со топол фил. Намачкајте ја со фил и горната кора, па прелијте ја со 50 грама растопено чоколадо и посипете со мелени бисквити. Оставете да се стегне и излади, па исечете ги на триаголници.

5. Карамел коцки

Состојки:

– половина кора за розен торта

– 125 грама маргарин

– 200 грама шеќер

– 1 пудинг од карамела

– 400 милилитри млеко од соја

– 150 грама мелени печени лешници + 50 грама за посипување

Подготовка:

Шеќерот карамелизирајте го на тивок оган, па сипете 300 милилитри млеко од соја и мешајте додека не зоврие и додека карамелот не се растопи. Во преостанатото млеко измешајте го пудингот од карамела, па додајте го во зовриеното млеко и мешајте додека не се згусне. Потоа, додајте го маргаринот исечен на ленти и мелените печени лешници, мешајте додека не се изедначи масата, а потоа со топол филм филувајте ја кората. Исфилувајте ја и горната кора, па посипете ја со мелени печени лешници и оставете да се излади и да се стегне. Колачот сечете го на коцки.

 

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот