Пет работници загинаа во експлозија во фабрика за ракети во Турција

Пет работници загинаа во експлозија во фабрика за ракети и експлозивни направи во Турција, соопшти денеска турското Министерство за одбрана. Експлозијата се случила рано утринава во областа Елмадаг, во предградието на Анкара. Причината за експлозијата се уште не е позната.

„Имаше експлозија во фабриката за ракети и експлозиви МКЕ во областа Елмадаг во Анкара. Во експлозијата загинаа пет наши работници. „Покрената е кривична истрага за инцидентот“, соопшти Министерството.

Роднините на вработените, кои дознале дека има експлозија во фабриката, се упатиле кон предниот дел на фабриката, јави ТГРТ Хабер.

Фабриката работи на исполнување на квотата за ракетни и експлозивни потреби на Министерството за одбрана и МВР.

Во фабриката се вршат експлозивни, термички и динамички испитувања на ракетно гориво и барут.

По експлозијата на местото на несреќата пристигнале пожарникари за да го изгаснат пожарот, како и голем број возила на брза помош.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот