3 C
Скопје

Пет производи што смеете да ги јадете и пиете на полноќ

Колку пати ви се случило да огладнете доцна навечер, но веднаш ви текнува дека безброј пати имате прочитано дека по 19 часот не е здраво ниту препорачливо да јадете? Паѓате во искушение да направите сендвич, да земете некои грицки, но сепак се откажувате и гладни одите на спиење. Тоа не треба да биде така, бидејќи постојат производи што ќе ве заситат, а нема да го загрозат вашиот здрав начин на живот.

Зобена каша – докажано е дека јаглехидратите ослободуваат серотонин, кој го смирува мозокот. Порција зобена каша со млеко е најдобар избор пред спиење.

Сок од цреши – едно истражување од 2011 година, докажало дека две чаши сок од цреши дневно (наутро и навечер), го зголемува нивото на мелатонин, кој го прави сонот поквалитетен.

Прочитајте и...  ФОТО | Таа старее како вино: Селма Хајек со прекрасни фотографии им се заблагодари на следбениците!

Топло млеко – чаша млеко пред спиење е стар рецепт за добар сон. Покрај тоа што содржи аминокиселина триптофан, која се поврзува со спиењето, делувањето на овој пијалак најмногу е психолошко.

Јаткасти плодови – богати се со магнезиум, кој има смирувачки ефект на мозокот и го подобрува квалитетот на сонот. Бадеми, ореви и кикирики се само некои од плодовите што секогаш морате да ги имате дома.

Нискокалорично сирење (кашкавал) – калциумот има слично дејство како и магнезиумот кога станува збор за спиењето. Стручните лица препорачуваат околу 50 грама сирење (или кашкавал) дневно, кое може да го јадете со крекери.

Поврзани вести

ФОТО | Душко Тошиќ добил неочекувано роденденско изненaдување: Дали е од Јелена Карлеуша?

Слободен печат

ФОТО: Викториа Лоба ужива на Копаоник

М.Р

ВИДЕО | Марија Шерифовиќ призна дека фантазира за венчавката и дека сака да има дете во иднина

Слободен печат

ФОТО |Секоја жена изгледа убаво во неа: Во 2021 година купувајте облека во оваа боја

Слободен печат

Весна Чипчиќ ја искара публиката: Би сакала публиката повторно да доаѓа во театар избањата, убаво намирисана и облечена

Слободен печат

ФОТО | Драгана Мирковиќ наполни 53 години: Луксузна торта, прослава со најблиските и само една желба!

Слободен печат

Остави Коментар