Пет намирници кои треба да ги јадете за да го подобрите вашето орално здравје!

Многумина поради коронавирусот ги одложија редовните прегледи кај забарите, но оралното здравје е исклучително важно. На него, помеѓу останатото, огромно влијание има исхраната.

Благото е вистинскиот непријател на нашите заби и непца. Доколку сакате цврсти заби, фокусирајте се на намирници кои немаат во изобилство јаглехидрати и шеќер, односно на оние полни со влакна и важни нутриенти како калциум, фосфор и магнезиум.

Пет намирници кои е пожелно да ги јадете за здравјето на вашите заби и непца:

1. Какао во зрно

2. Млечни производи од животни хранети со свежа трева

3. Риба

4. Зеленчук со зелени листови

5. Грејпфрут и портокал (во умерени количини)

Прочитајте и...  Хороскоп за 8 август: Прекрасен ден, ќе се ослободите од сомнежите и ќе бидете полни со самодоверба

Прочитај повеќе

Неверојатниот живот на Маја Плисецка, на турнеи одела гладна, а морала редовно да игра пред човекот кој го стрелал татко ѝ

Слободен печат

Џеки Чен ја призна вистината за себе: Бев вистински идиот кон жените

Слободен печат

Папараците ја уловија бившата на Џорџ Клуни на плажа во Сардинија (ФОТО)

Слободен печат

Моника Белучи на одмор во Грција: Прошета во фустан кој ова лето нема конкуренција (ФОТО)

Слободен печат

Најпознатата мачка од Истанбул: Гил 16 години живее во Аја Софија

Слободен печат

Пристигнуваат предупредувања дека вакцината против коронавирусот може да не биде ефикасна кај оваа група луѓе

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Климатски промени: Поради зголемување на температурата, целиот Балкан ќе стане ненаселива пустина

Слободен печат

Поранешната Мис на Југославија има 57 години и изгледа феноменално! (ФОТО)

Слободен печат

Првата дама на Македонија на отворањето на „Охридско лето“ во креација инспирирана од античкиот театар во Охрид

Слободен печат

Погледнете ја сликата: Што прво забележувате на неа?

Слободен печат

Луксузни јахти вредни милиони евра: Новак ја нарекол по мајка му, Јариќ својата ја избирал со Адријана Лима, а луксузна јахта има и Саша Поповиќ…

Слободен печат

Стил на неделата: Славица Христова, кустос советник етнолог во Музеј на Град Скопје

Ј.К.Д