Пет моќни намирници за неверојатен детокс: Го забрзуваат метаболизмот и ги отстрануваат штетните токсини!

Време е на годишните одмори и вистинско време да се посветите на себе во вистинската смисла на зборот. Одвојте време да го препородите организмот, да го вратите сјајот на лицето, да ја затегнете кожата и да заблескате. Најдобар начин за рестарт на целото тело е секако детокс кој ќе трае недела дена.

Одредени намирници се толку можни што неверојатно брзо ќе ги исфрлат сите отрови кои се насобрале во цревата и ќе го забрзаат метаболизмот.

Затоа трудете се овие намирници да ги консумирате што почесто и за неколку дена ќе приметите драстична разлика. Ќе изгледате посвежо и поодморено, а ќе имате и многу повеќе енергија.

1. Ѓумбир

Познат е како чудотворна намирница која во изобилство има витамини и минерали, па така ги извлекува отровите од организмот.

Прочитајте и...  Премиера на четвртата сезона на серијата „Fargo“ оваа есен: Дали мафијашките семејства ќе успеат да воспостават примирје? (ВИДЕО)

2. Лимон

Најдобро би било секое утро во чаша со млака вода да исцедите еден лимон и на тој начин да го започнете денот. Вака ќе го поттикнете метаболизмот, но и разградувањето на масните наслаги.

3. Зелен чај

Зелениот чај е полн со антиоксиданси. Антиоксидансите ги чуваат нашите органи од слободните радикали, а тоа е добар начин да се хидрирате доколку не сакате постојано да пиете само вода.

4. Морков

Морковот е богат со глутатин и е еден од најмоќните зеленчуци за детоксикација. Морковите се преполни со бета-каротен и витамин А. Тие имаат одлични бенефити за кардиоваскуларниот систем и помагаат во севкупната функција на имунолошкиот систем.

5. Краставица

Краставицата ја поддржува функцијата на дигестивниот систем и го прочистува црниот дроб. Таа помага за добро да се хидрираме и се однесува како природна диуретска намирница, што значи дека му помага на телото да се произведе повеќе урина за токсините и другите отпадни материи да се отстранат од цревата и крвта.

Прочитајте и...  „Сакаа Арчи да го одгледувам како сноб“ - Британците никогаш нема да и простат на Меган за тајното крстење на Арчи

Прочитај повеќе

Хороскоп за 12 август: Не откажувајте се од соништата!

Слободен печат

Сѐ уште сте сами? Хороскопот ќе ви открие зошто!

Слободен печат

Неда Украден на 70 години се соблече во бикини и ги воодушеви сите! (ФОТО)

Васко Спасоски

„Сакаа Арчи да го одгледувам како сноб“ – Британците никогаш нема да и простат на Меган за тајното крстење на Арчи

Слободен печат

Погледнете зошто Кристијано Роналдо вели дека неговата жена е најубава во светот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Премиера на четвртата сезона на серијата „Fargo“ оваа есен: Дали мафијашките семејства ќе успеат да воспостават примирје? (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Наум Петрески улови крап голем скоро колку него! (ФОТО)

Васко Спасоски

Крајот на кралот на комедијата: Вака изгледале последните денови на Робин Вилијамс (ВИДЕО)

Слободен печат

Гитарата на Џими Хендрикс продадена на аукција за 216.000 долари

Слободен печат

Градник нема, а доле носи танга-гаќички: Манекенката се врати на позирањето! (ФОТО)

Васко Спасоски

Со години ја криеја од јавноста – Ќерката на Моника Белучи „се заканува“ да биде поголема убавица и од мајка си! (ФОТО)

Слободен печат

Снаата на Лепа Брена за првпат објави толку жешка фотка: Александра Пријовиќ се заврте со грб кон камерата! (ФОТО)

Васко Спасоски