Пет египетски војници загинаа при напад на ИД на Синајски Полуостров

Фото: Профимедиа

Најмалку пет припадници на египетските безбедносни сили денеска се убиени при напад на екстремистите од Исламска држава во северниот дел на Синајски Полуостров.

Во нападот повредени се и шестмина египетски војници, кои се хоспитализирани во воената болница во Ел Ариш.

Египетските сили со години се борат против огранокот на ИД на Синајски Полуостров.

Видео на денот