Песочен часовник, јаболко, крушка, правоаголник: Што и кога да јадете според типот на фигурата

Ви донесуваме начин на исхрана за тело во облик на песочен часовник, јаболко, крушка и правоаголник

Тип ЈАБОЛКО

Особини на фигурата:
Масивни рамена и гради, визуелно зголемено торзо, ненагласен струк.

Нутриционистите препорачуваат:
Минимум внесување на јаглени хидрати, зголемено внесување влакна. Дамите кои го имаат овој облик на тело се борат со холестерол и имаат опасност од развој на дијабетес и срцеви тегоби. Имаат и зголемено ниво на кортизол, хормонот на стрес.

Што да правите?
Стално истегнувајте се – јогата и истегнувањето ќе ве спасат.
Во исхраната фокусирајте се на „спорите“ јаглехидрати, на пример просото. Посното месо не го исклучувајте.

Заклучок: Избегнувајте масна храна.

Profimedia

Тип ПЕСОЧЕН ЧАСОВНИК

Особини на фигурата: Обемот на градите и на колковите е приближно еднаков, масните наслаги се собираат складно, подеднакво и на горниот, но и на долниот дел од телото. Струкот е забележливо нагласен.

Нутриционистите препорачуваат: Потребно е во исхраната да внесете лиснат зеленчук, говедско, јајца, ореви, немасни млечни производи.

Што да правите?
Обратете внимание на здравиот начин на исхрана и на вежбање. Се препорачува јога, аеробик, танци.

Заклучок:
Исфрлете ги слатките!

Related image

 

Тип КРУШКА

Особини на фигурата:
Масивен задник и пренагласени колкови, заоблени колена, тенок струк, а рамената и градите визуелно потесни од колковите. Вишокот килограми секогаш се лепи за задникот.

Нутриционистите препорачуваат:
Ако имате ваков тип на градба од исхраната исфрлете ги јаглехидратите и месото. Препорачливо е да јадете зеленчук со влакна, кисело млеко, посно месо и овошје.

Што да правите?
Обавезно исфрлете шеќерни пијалаци, пецива и слатки, како и маргарин и јаткасти плодови.

Заклучок:
За вас најдобра вежба е класично трчање.

Profimedia

Тип ПРАВОАГОЛНИК

Особини на фигурата:
Тесни рамена и колкови, мали гради. Кога оваа дама ќе добие вишок килограми, наслагите се собираат на стомакот и на колковите.

Нутриционистите препорачуваат:
Корисно е во исхраната да вклучите протеини и масна риба.

Што да правите?
Физичка активност, лесни вежби, пилатес, аеробик, танц.

Заклучок:
Ограничете ги кафето и слатките.

Profimedia

Прочитај повеќе

Свежа кожа – ново лице: Жолт индиски пилинг од куркума кој длабински ја чисти кожата за само 20 минути

Слободен печат

Прекумерното потење во топлите денови може да ве доведе до непријатна ситуација – Еве како да го спречите!

Слободен печат

Историски настан: Астронаутите на Спејсикс и НАСА пристигнаа на вселенската станица (ВИДЕО)

Слободен печат

РЕЦЕПТ: Кифлички со јогурт

Слободен печат

Свештеник одржа миса на Фејсбук, но не забележа дека стиснал погрешно копче (ВИДЕО)

Слободен печат

Ана Николиќ го прифати предизвикот на Цеца: Објави неодолива фотографија од детството!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Урнебесно! Андрија Милошевиќ ги запали социјалните мрежи со новиот предизвик! (ВИДЕО)

Слободен печат

Не тато, застани немој – Погледнете како овој пензионер и покрај карантинот отиде на кафе – КАКО ГОСПОДИН! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Битлси“, Блонди „U2“: Погледнете како би изгледале омотите на славните музички албуми во време на коронавирус! (ФОТО)

Слободен печат

Неверојатно куче посвоило бебе опосум од кое не се одвојува ниту денес (ВИДЕО)

Слободен печат

Убедени се дека така ќе им биде полесно: Истражување открива зошто луѓето изневеруваат

Слободен печат

Анџелина има сериозна здравствена криза? Светските медиуми пишуваат за актерката, причината е тажна, а асистентките се во паника!

Слободен печат