Песочна бура во Ирак, над 500 луѓе во болница поради проблеми со дишењето

Песочна бура во Ирак/ ФотоEPA-EFE/AHMED JALIL

Песочна бура зафати поголем дел од Ирак, при што повеќе од 500 луѓе имаат проблем со дишењето и се сместени во болница

Околу 515 пациенти се примени во болниците во Багдад и другите провинции поради проблеми со дишењето поради песочната бура што во петокот зафати неколку области, изјави портпаролот на ирачкото Министерство за здравство, Саиф ал Бадр.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот