Песната која беше најголемиот летен хит на Европа! (ВИДЕО)

Осумдесетите години на минатиот век беа исполнети со многубројни фантастични песни кои цел свет ги обожавал. Една од нив е и нумерата „Live is Life“ од австријската група „Opus“.

Песната е снимена уште во далечната 1984 година, на концертот на овој бенд во градот Оберварт, кога овој состав славел 11 години постоење.

Најголемото издигнување оваа нумера го доживеала дури наредната година во 1985-та. Тогаш била прогласена и за летен хит на Европа.

Песната „Live Is Life“ се најде на прво место на бројни топ-листи, во Австрија 8 недели, во Германија и Франција 7 недели, а во Шведска 4 недели.

Песната станала голем хит, дури и евергрин, а она што е интересно е дека е поврзана со славниот Диего Армандо Марадона. Всушност, на 19 април 1989 година, пред почетокот на полуфиналето од натреварот на УЕФА купот во Минхен помеѓу домашната екипа на Баерн и Наполи, славниот Аргентинец, тогашната „прва виолина“ на Наполи, се загревал со остатокот од екипата.

Прочитајте и...  Исидора Бјелица, бунтовничка со причина: Да умрев на време, немаше да дознаам за многу предавства

На стадионот се слушнала песната, а Марадона во ритам започнал да ја жонглира топката. Диего со своите фудбалски финти ги маѓепсал како навивачите, така и играчите на противничкиот тим.

Прочитај повеќе

Весна Радусиновиќ ќе ѝ посвети роман на Исидора Бјелица: „Верувам дека и оттаму ќе ми се јави, ќе најде начин како…“

Слободен печат

Продуцентот на Бијонсе и Лил Вејн уапсен за 15 сексуални напади (ВИДЕО)

Слободен печат

Бидете претпазливи: Благите симптоми на ковид-19 може да прераснат во многу сериозни

Слободен печат

Хороскоп за 7 август: Каков ден ве очекува на крајот на работната недела

Слободен печат

Виц на денот – Диџеј

Слободен печат

Три причини зошто никогаш не смеете фа ги решавате туѓите проблеми!

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Кој ќе стигне прв до вакцина против корона? Трамп вели дека Американците ќе ја имаат до ноември!

Васко Спасоски

Невообичаената реакција на зајак кој прв пат пробува лимон ја насмеа јавноста! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Ја следат преку 4 милиони луѓе, мажите „умираат“ за неа, а таа вели дека се поправила неколку килограми! (ФОТО)

Васко Спасоски

Откриена бизарната причина зошто Ким Јонг Ун патува секаде со сопствен тоалет!

Слободен Печат

Српскиот актер Андрија Милошевиќ сам на себе си честиташе роденден (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Пет занимливости за една од најпопуларните раси на кучиња!

Слободен Печат