Песков во име на Путин: Тврдењата на Навални се навредливи и неприфатливи

Тврдењата на рускиот опозиционер Алексеј Навални за поврзаност на претседателот Владимир Путин за неговото труење се навредливи и неосновани, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Коментирајќи го интервјуто на Навални за „Шпигел”, во кое тој зборува за Путин, Песков вели дека „неговата реторика која се граничи со навреди е познато средство за оние кои сакаат да се стават на рамноправно ниво со шефот на државата и тврдат дека учествуваат во некоја политичка борба”.

– Вистинските ривали на претседателот во политичката борба се други луѓе и сили. Тие не се квази и маргинални личности, туку вистинска опозиција. Затоа, не сметаме дека е можно да учествуваме во каква било дискусија во иднина и нема да коментираме или да даваме изјави за ова прашање, нагласи Песков.

Тој додава дека Русија се обидува да го испита случајот и да ги утврди причините за инцидентот. Песков повтори дека Русија за тоа треба да добие информации од оние кои откриле траги на труење во примероците на Навални, конкретно од германски лекари.

Зборувајќи за плановите на Навални да се врати во Русија, портпаролот на Кремљ истакна дека „секој руски граѓанин може да се врати дома во секое време и во тоа нема херојство”.

– Тие може да бидат подложени на третман во нашата земја и речиси сите луѓе го прават тоа. Во нашата земја се спасуваат животи и животот на овој пациент, исто така, е спасен во Русија, рече Песков.

Прочитајте и...  Ристевски го нарече Филипче ,,кецарош”, во Собранието врие за мерките за Ковид 19

Поврзани вести

ВИДЕО: Ова е младата пратеничка на која Дачиќ и отстапи микрофонот за пеење

Илинка Иљоска

Италија пријави најмногу заболени во еден ден, речиси 25.000

Слободен печат

Со позитивен корона тест, но лесни симптоми и Марјан Забрчанец

Строгите мерки во Ирска даваат резултати со бројот на новозаразени

Илинка Иљоска

Налепниците за растојание во Либија го добија ликот на Макрон

Илинка Иљоска

Детално за мерките и казните – маските се задолжителни секаде, без нив – 20 евра

Слободен печат

Остави Коментар