Песков: Продолжувањето на договорот СТАРТ е во интерес на Русија и САД, но и на целиот свет

Кремљ денеска соопшти дека се потребни „енергетски напори” за да се постигне нов договор со САД за контрола на нуклеарното оружје пред претходниот договор меѓу двете земји да истече на крајот на февруари.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков на утринската прес-конференција рече дека продолжувањето на договорот СТАРТ е во интерес на двете земји, но и на целиот свет.

Песков исто така соопшти дека не може да има дијалог со луѓето кои насилно и нелегално протестираат, откако десетици илјади лица за време на викендот излегоа на улиците и побараа ослободување на затворениот опозициски лидер Алексеј Навални.

Британските медиуми го цитираат Песков, кој кажа дека нивото на насилство кај некои демонстранти било невидено досега и дека тие се однесувале многу агресивно.

Прочитајте и...  Повторно ставена во функција модуларната болница во Клиничкиот центар

Песков истакна дека случаите на полициско насилство врз демонстрантите, од кои некои беа снимени на видео, се далеку помали и дека истрагата и за нив е во тек.

Поврзани вести

Енергетската ефикасност и заштитата на животната средина – приоритети во работењето на Општина Центар

Слободен печат

Три организации бараат спроведување темелна истрага околу бегството на Сашо Мијалков

Слободен печат

ДИЖС: Голем дел од угостителските објекти во Маврово ги испуштаат отпадните води во езерото или во Радика

Слободен печат

Граѓани, компании и институции во осигурување вложиле 163,7 милиони евра

Слободен печат

686 санкции за неносење маска

Слободен печат

Новинарот Александар Чомовски добитник на наградата за животно дело „Крсте Петков Мисирков“

Слободен печат

Остави Коментар