4 C
Скопје

Песков: Блокирањето на профилите на Трамп е лекција за целиот свет

Блокирањето напрофилите на актуелниот американски претседател Доналд Трамп на социјалните мрежи и тоа со одлука на раководство на компаниите е „лекција за целиот свет“, изјавил портпаролот на рускиот претседател, Дмитриј Песков, пренесува ТАСС.

„Ова е лекција за целиот свет“, рече Песков пред новинарите. Тој истакна дека регулацијата на социјалните мрежи не треба да се остава на произволно мислење на компаниите, туку мрежите треба да се регулираат. „Ова е причина земјите и граѓаните само да размислат за тоа колку внимателно треба да се однесуваме кон хегемонијата на големите информатички компании, а нивниот волунтаризам некако треба да се опфати во законска рамка“, нагласи Песков.

На 6 јануари, приврзаниците на сегашниот американски претседател се собраа на демонстрации за поддршка на Доналд Трамп во Вашингтон. Тие упаднаа во зградата на Конгресот на САД и го прекинаа состанокот на кој требаше да се одобрат резултатите од изборите одржани во земјата. Во судирите со полицијата загинаа пет лица. Подоцна, Конгресот го одобри изборот на Бајден за претседател на Соединетите држави. По судирите во Капитол, демократите во Конгресот го обвинија Трамп за поттикнување бунт и побараа негов импичмент.

Прочитајте и...  Лавров: Ќе им одговориме на САД ако воведат санкции кон Русија

Поврзани вести

Се сруши патнички авион: Најмалку 12 лица загинаа во Јужен Судан

Слободен печат

Кумата на Путин влегува во политика: Русија и Украина на работ на нова војна?

Илинка Иљоска

Ќе никне ли комплекс без идеја, без ентитет и далеку од размерите во секаква смисла во строгиот центар на Скопје?

Дино Чупевски

Мас: Ние остануваме на ветувањето дека иднината на Западен Балкан е во ЕУ

Слободен печат

Николовски: Постојано ќе се разгледува реализацијата на Планот за корупција

Слободен печат

Николовски: Парламентарното мнозинство ќе продолжи да расте

Слободен печат

Остави Коментар