Пешачел цела недела за да признае вина за извршено тројно убиство

Еден Русин пешачеше една недела за да го признае тројното убиство што го извршил под дејство на алкохол во оддалечено место на крајниот исток на Русија, соопштија локалните власти.

Убиствата се случиле во август на фарма за ирваси во близина на Хабаровск, соопштија руските истражни власти.

„Додека пиел алкохол со пријател, еден човек му се спротивставил и го застрелал со пушка, а потоа застрелал и две жени на фармата. Бидејќи местото на злосторството било далеку и немало превозни средства, тој пешачел до Охотск една недела, каде што го признал делото во полиција, велат инспекторите.

Приведен е маж, чија возраст и идентитет не се откриваат. Судијата наскоро ќе одлучи дали ќе го задржи во притвор, додаваат истражителите.

Полициските службеници го посетиле местото на злосторството, како дел од истрагата која треба да ги утврди околностите на настанот.

Ивор МИА

Видео на денот