Перу е ривалот на Бразил за титулата на Копа Америка (ВИДЕО) – Слободен печат
СпортФудбал

Перу е ривалот на Бразил за титулата на Копа Америка (ВИДЕО)

„Инките“ го растурија Чиле победувајќи го со 3:0 во второто полифинале на Копа Америка и во финалето ќе имаат можност да се реваншираат за петардата во групната фаза.

Фудбалерите на Перу продолжуваат со фантастичните игри на Копа Америка, се погрижија златната чилеанска генерација да остане без можност за трета титула во низа и за прв пат по 44 години ќе играат во финалето.

Перу со 3:0 го совлада Чиле во второто полуфинале на Копа Америка и во финалето ќе се сретне со домаќинот Бразил од кого загуби со 0:5 во групната фаза. Едисон Флорес, Јошимар Јотун и Пауло Гереро ги постигнаа головите со кои Пери за прв пат по 1975 година ќе игра во финалето.

Ова ќе биде трето финале за Перу на Копа Америка, во 1939 година триумфираа кога беа домаќини, а во 1975 година најдобрата генерација во историјата на „Инките“ предводена од Кубилјас беше подобра во двата финални натпревари од Колумбија.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close