Перо Антиќ и Саша Богдановиќ донираа за србите на Косово (ФОТО) - Слободен печат

Перо Антиќ и Саша Богдановиќ донираа за србите на Косово (ФОТО)

Донацијата за нов дом за најбројното, дванесетчлено семејство Савиќ од селото Коретиште, во близина на Гнилане, Косово, се одржа вчера во организација на хуманитарните организации „Срби за Срби“ и „Спона“. На настанот помеѓу останатите присуствуваа и македонскиот кошаркарски ас и претседател на Кошаркарската федерација на Северна Македонија, Перо Антиќ, како и градоначалникот на општина центар, Саша Богдановиќ.

Фото: Принтскрин / Инстаграм

Во јуни годинава, Перо Антиќ присуствувал и на донаторската вечера во Белград, кога се собирале средства за изградба на куќата на загрозеното семејство Савиќ. Антиќ бил воодушевен од реализацијата на проектот, а воедно и прв пат престојувал на Косово. Во донаторската акција финансиска помош овозможил и Саша Богдановиќ, кој првпат донираше на Косово во 2017 година за хуманитарната акција „Подари радост“.

Прочитајте и...  Орбан: Будимпешта не мора да ѝ се допадне на „уморната бриселска елита“

Домаќинот, педесетгодишниот Предраг Савиќ, татко на осум деца, не можел да ги сокрие задоволството и среќата за новиот дом, кој ќе им обезбеди достоинствен живот. Семејството опстојува со приходи од една минимална плата, а до вчера живееле во урнатина.

Фото: Принскрин / Инстраграм

Перо Антиќ сподели фотографии од посетата на својот инста-профил и порача „Ова е прекрасна инспирација да се направи истото и во нашата прекрасна Македонија“.

 

Прочитај повеќе

Зекири: Не смееме да се јавуваме по судии и да бараме услуга

Слободен печат

Основачот на „Амазон“ ќе донира 10 милијарди долари за борба против климатските промени

Слободен печат

ЕДИ РАМА НЕ МОЖЕ ДА ЈА СОКРИЕ РАДОСТА: За Албанија собрани 1,15 милијарди евра

Слободен печат

ЕУ и додели на Албанија 100 милиони евра, Велика Британија милион фунти, а Шведска 5,6 милиони евра

Слободен печат

Николовски: Објавените докази од ПИ Мерките за „Рекет” доказ за вмешаност на власта

Слободен печат

ЗАСТРАШУВАЧКИ ПРОЦЕНКИ НА ОН: Половина милион луѓе во Лесото ќе гладуваат поради сушата

Слободен печат

Остави Коментар

5 × 5 =

Прочитај повеќе

КАМИОН ЛАДИЛНИК со 15 мигранти откриен на бугарска граница, уапсени двајца Грци

Слободен печат

Два авиони за евакуација слетаа во Калифорнија, 14 лица позитивни на коронавирус

Слободен печат

Извештајот на Европската комисија од 2 до 4 март

Слободен печат

Невада гласа за избор на демократски претседателски кандидат

Слободен печат

Во Франција секој ден има по 120 напади со нож или друго ладно оружје

Слободен печат

Македонија ќе донира шест милиони денари за обнова на Албанија

Слободен печат